Fucidin H

Fucidin HFucidin H je liek predpisovaný kožnými lekármi pri zápaloch kože. Účinnou zložkou preparátu je kyselina fusidová a hydrokortizón (presnejšie hydrokortizón acetát).

Princíp lieku Fucidin H


Kyselina fusidová patrí medzi antibiotiká a má pomerne široké spektrum protibakteriálního pôsobenia.

Veľmi citlivé sú proti nej najmä baktérie žijúce na ľudskej koži vrátane stafylokokov. Hydrokortizón patrí medzi kortikoidy, tlmí zápalové reakcie a oslabuje imunitnú odpoveď.

Použitie

Fucidin H sa predpisuje pri alergických ochorení kože (najmä atopická dermatitída), ktoré boli infikované baktériami za vzniku hnisavých kožných infekcií.

Podávanie

Tento preparát sa vyrába v podobe kožného krému, aplikácia je možná iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Masť sa na zapálené miesta aplikuje 2-3x denne po 1-2 týždne.

Tento liek nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje. Ak pacientka dojčí, nemala by nanášať krém priamo na bradavky a do ich blízkeho okolia.

U detí sa má Fucidin H používať s veľkou opatrnosťou, pretože u nich môže ľahšie dôjsť k potlačeniu funkcie kôry nadobličiek. Treba sa vyhnúť použitiu vysokých dávok a dlhodobej liečbe.

Liečené miesta sa nesmú nepriedušne zakrývať (napr. plienkami u dojčiat).

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Fucidin H môže vyvolať príznaky miestnej alergie ako je bolesť, začervenanie a svrbenie kože v mieste aplikácie.

Prípravok by nemal prísť do kontaktu s očami, mohol by totiž vyvolať zápal spojiviek. Dlhodobejšie používanie akejkoľvek masti s kortikoidom môže poškodiť kvalitu kože, spôsobiť jej stenčenie, vysušenie a ľahšie vznik strií.

Pri dlhodobejšom potieranie veľkých plôch kože by sa mohli objaviť celkové nežiaduce účinky kortikoidov, to však nie je obvyklé.

Vedľajšie účinky spôsobené kortikoidmi môžu byť nasledujúce: potlačenie funkcie kôry nadobličiek, zvýšenie vnútroočného tlaku (po aplikácii v okolí očí), rozšírenie cievok viditeľných v koži v podobe červených nitiek (teleangiektázia), sčervenanie v okolí nosa a na lícach (rosacea), červené vyrážky okolo pier (periorálna dermatitída), sčervenanie kože spôsobené zvýšeným prekrvením (erytém)nadmerné ochlpenie, nadmerné potenie, zápal kože (kontaktný alebo podobný akné), vyblednutie farby kože (depigmentácia), menšie krvácanie do kože alebo sliznice (ekchymóza).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button