Fentanyl

FentanylFentanyl je pomerne často predpisovaný liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina fentanyl.

Princíp


Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory tlmí pocity bolesti.

Využitie

Liečivo má využitie v liečbe stredne ťažkých a ťažkých bolestí, môže sa podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká.

Preparát je ideálny u pacientov s pokročilými nádorovými ochoreniami.

Fentanyl sa využíva aj v terapii akútne zhoršenej (tzv. prelomovej) bolesti a v úvode do anestézie (viď. podávanie).

Podávanie

Opioid je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Vyrába sa vo forme kožných náplastí o rôzne sile, z ktorých sa postupne uvoľňuje účinná látka.

Frekvencia výmeny náplastí je cca 3 dni.

Jednoduchá aplikácia a možnosť výmen je dôvodom, prečo k tejto forme liečby často siahame u chorých v domácom prostredí.

K terapii prelomovej bolesti sa liek využíva v podobe podjazykových tabliet a v úvode do anestézie (či pri neznesiteľnej bolesti) sa podáva injekčná forma fentanylu.

Nevýhody

Liek má podobne ako ostatné opiátové preparáty rad nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápcha, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra.

Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fentanyl

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button