Febira

FebiraFebira je liek zo skupiny fibráty, ktoré sa radia medzi lieky na zvýšené tuky a cholesterol. Účinnou zložkou tohto lieku je zlúčenina fenofibrát.

Princíp lieku Febira


Fenofibrát pôsobí na metabolizmus tukov, pomáha znižovať ich hladinu v tele a okrem toho, ľahko napomáha k zvýšeniu koncentrácie „dobrého“ cholesterolu.

Využitie

Febira sa využíva pri stavoch, kedy nachádzame zvýšené hodnoty tukov a škodlivého cholesterolu, pričom zvýšenie tukov je dominujúcim problémom.

Tento liek teda slúži na zníženie hladiny tukov v krvi súbežne s diétou zameranou na nízky príjem tukov a liečbou inou ako liekmi, ako je cvičením a znižovanie telesnej hmotnosti.

Febira sa môže používať ako doplnok iných liekov (statínov – obľúbené lieky na vysoký cholesterol) za určitých okolností, ak hladiny tukov v krvi nie sú kontrolované samotnými statínmi.

Podávanie

Preparát Febira je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 200 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne s hlavným jedlom.

Kapsuly sa prehĺtajú celé, nerozhryzené a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

Tento liek je viazaný na lekársky predpis a neodporúča sa užívať počas tehotenstva či dojčenstva. Tento liek nie je vhodný na liečbu mladistvých pod 18 rokov.

Nevýhody

Nežiaduce účinky pri užívaní fenofibrátu sú len ľahké, vyskytujú sa iba pri malom počte pacientov a len zriedka ovplyvňujú liečbu.

Podobne ako u statínov bolo i tu pozorované možné zvýšenie pečeňových testovpoškodenie svalov (citlivosť svalov sprevádzaná bolesťami a slabosťou svalov), v zriedkavých prípadoch rabdomyolýza (rozpad svalov).

Pomerne časté sú aj tráviace a žalúdočné ťažkosti ako je strata chuti do jedla, plynatosť a hnačka – celkový pocit zlého trávenia.

U citlivejších pacientoch môže dôjsť ku kožnej alergickej reakcii.

V prípade, že sa u pacienta objaví bolesť a opuch svalov sprevádzané tmavým sfarbením moču, je nutné prerušiť liečbu a vyhľadať lekára. Po vysadení lieku tieto účinky zväčša odznejú.

Liek obsahuje farbivo azorubín E 122. Táto látka môže u niektorých pacientoch vyvolať alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button