Epivir

EpivirEpivir je druh lieku, ktorého účinnou zložkou je zlúčenina lamivudín slúžiaca proti liečbe infekcie HIV.

Princíp lieku Epivir


Lamivudín sa po vstrebaní do organizmu dostáva do buniek a premieňa sa v nich na lamivudín-trifosfát.

Táto látka dokáže blokovať vírusový enzým známy ako reverzná transkriptáza. Vďaka tomu dochádza k tlmeniu vnútrobunkového množenia niektorých vírusov, napríklad vírusu HIV a vírusu hepatitídy B.

Využitie

Liek Epivir sa používa na liečbu infekcie HIV. Liek infekciu HIV úplne nevylieči, len dokáže znížiť množstvo vírusu v tele a udržiava ho na nízkej úrovni.

Taktiež zvyšuje počet CD4 buniek v krvi. CD4 bunky sú typom bielych krviniek, ktoré sú pre telo dôležité tým, že mu pomáhajú prekonať infekciu.

Na liečbu Epivirom nereaguje každá osoba rovnako. Váš lekár bude kontrolovať účinnosť vašej liečby.

Liek sa môže kombinovať s inými preparátmi, čo umožní rýchlejší účinok liečby proti určitej forme HIV infekcie (nie však úplnú a definitívnu liečbu HIV).

Podávanie

Epivir sa vyrába v podobe tabliet 150 a 300 miligramov a okrem toho tiež ako roztok určený na vypitie (perorálny roztok).

Zvyčajná dávka pre dospelého človeka je 150 miligramov 2x denne (alebo 300 mg 1x denne), dávkovanie je však prísne individuálne.

Podávanie lieku bez priameho odporúčania odborníka je prísne zakázané. Tento produkt je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre deti od 3 mesiacoch.

Napriek tomu sa nedoporučuje ženám počas dojčenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Epivir môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (pocit nevoľnosti, hnačka, bolesť žalúdka), únavu, bolesti hlavy a nechutenstvo.

Medzi ďalšie časté nežiadúce účinky patrí horúčka, bolesť svalov a kĺbov, vyrážky, ťažkosti so spánkom a alopéciu (vypadávanie vlasov).

Tieto vedľajšie účinky našťastie väčšinou nie sú tak závažné, že by si vynútili vysadenie lieku.

Počas liečby infekcie HIV môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a hladín lipidov a glukózy v krvi. U niektorých ľudí, ktorí využívajú Epivir, vzniknú nové ochorenia (napríklad osteonekróza).

Veľkou nevýhodou tohto lieku je jeho cena.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button