Entonox

EntonoxEntonox je liek, ktorý sa používa, pokiaľ je potrebné tlmenie bolesti miernej až strednej intenzity a obmedzeného trvania a ak je požadovaný rýchly nástup a ústup účinku. Tento liek tlmí bolesť už po niekoľkých nádychoch a tlmivý účinok mizne po niekoľkých minútach od ukončenia podávania. Možno ho použiť u dospelých a detí starších 1 mesiac.

Princíp lieku Entonox


Entonox obsahuje zmes oxidu dusného (medicinálny „rajský plyn“, N2O) a kyslíka (medicinálny kyslík, O2), ktorá napomáha tlmeniu bolesti.

Využitie

Používa sa pokiaľ je potrebné tlmenie bolesti miernej až strednej intenzity a obmedzeného trvania a ak je požadovaný rýchly nástup a ústup účinku.

Liek tlmí bolesť už po niekoľkých nádychoch a tlmivý účinok mizne po niekoľkých minútach od ukončenia podávania.

Tieto účinky sú výsledkom pôsobenia oxidu dusného na signálne látky (látky, ktoré prenášajú vzruchy) v nervovej sústave. 50%-ná koncentrácia kyslíka, ktorá je približne dvojnásobná ako v okolitom vzduchu, zaručuje bezpečný obsah kyslíka vo vdychovanej zmesi.

Podávanie

Tento medicinálny plyn je vždy podávaný v prítomnosti zdravotníckeho pracovníka. Podáva sa len v dobre vetraných priestoroch.

Entonox je zvyčajne vdychovaný pomocou tvárovej masky pripevnenej k špeciálnemu ventilu (pacient má plnú kontrolu nad prietokom plynu v súlade s dýchaním).

Ventil sa otvára iba pri nádychu. Entonox sa môže vdychovať aj pomocou takzvanej nosovej masky. Tento liek je možné podávať až po dobu 6 hodín. Účinky tohto lieku sa prejavia po 2-3 minútach.

Nevýhody

Pri užití tohto lieku môžu nastať tieto nežiadúce účinky:

Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): Závrat, točenie hlavy, eufória, nevoľnosť a zvracanie.

Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb): Silná únava. Pocit tlaku v strednom uchu, po dlhšom použití. Tento liek zvyšuje tlak v strednom uchu. Nafúknuté brucho, pretože tento prípravok pomaly zvyšuje objem plynu v črevách.

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb): Účinky na nervové funkcie, pocity brnenia a slabosť, zvyčajne v nohách.

Dôvodom je ovplyvňovanie metabolizmu vitamínu B12 a kyseliny listovej oxidom dusným a tým spôsobuje útlm činnosti enzýmu metionín syntázy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button