Elernap

ElernapElernap je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – enalapril patriaci medzi ACE-Inhibítory a lercanidipin, ktorý patrí medzi blokátory kalciových kanálov.

Princíp


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k poklesu krvného tlaku.

Okrem toho tu existuje pozitívny vplyv ACE-inhibítorov na srdcový sval a tkanivo obličiek.

Využitie

Elernap je využívaný na liečbu vysokého krvného tlaku.

Vzhľadom na jeho pozitívny vplyv sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu, u zlyhávania srdca a u zlyhávania obličiek.

Podávanie

Elernap nesmie byť užívaný bez odporúčania lekára.

Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 10/10 miligramov (10 mg enalaprilu + 10 mg lercanidipinu) a najsilnejšia dávka je 20/10 miligramov (20 mg enalaprilu + 10 mg lercanidipinu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie.

ACE-Inhibítory majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/elernap

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button