Duphalac

DuphalacDuphalac je liek na vnútorne použitie, ktorý sa využíva pri liečbe zápchy, hemoroidoch, liečbe salmonelózy alebo aj pri liečbe hepatálnej encefalopatie.

Princíp lieku Duphalac

Duphalac obsahuje laktulózu, ktorá pôsobí ako preháňadlo.

Zmäkčuje stolicu a uľahčuje vyprázdňovanie tým, že zvyšuje objem vody v čreve. Do tela sa nevstrebáva.

Využitie

Liek Duphalac sa využíva pri liečbe zápchy (nedostatočné črevné pohyby, tvrdá a suchá stolica); hemoroidoch (zlatej žile); chirurgických zákrokoch v oblasti konečníka a spodnej časti čreva, liečbe hepatálnej encefalopatie, nazývanej tiež portosystémová encefalopatia (ochorenie pečene spôsobujúce poruchy myslenia, tras, zhoršenie vedomia až bezvedomie) a pri liečbe salmonelózy (infekčné ochorenie vyvolané baktériami salmonely).

Podávanie

Duphalac sa užíva buď samotný alebo s jedlom. Neexistujú žiadne obmedzenia, čo môžete jesť alebo piť. Tento liek užívajte každý deň v rovnakom čase. Liek prehltnite rýchlo, neponechávajte ho v ústach dlhší čas.

Tento liek sa môže užívať počas tehotenstva a dojčenia. Predtým ako začnete užívať tento liek, poraďte sa so svojím lekárom v prípade, že máte nejaké zdravotné ťažkosti alebo ochorenia, a to najmä: ak máte diabetes (cukrovku); ak nedokážete stráviť mliečny cukor (laktózu).

Taktiež by ste tento liek nemali užívať ak máte: intoleranciu (neznášanlivosť) galaktózy alebo fruktózy; nedostatok laktázy laponského typu, malabsorpciu (nedostatočné vstrebávanie) glukózy a galaktózy; keď ste alergický (precitlivený) na laktulózu alebo na ďalšie zložky Duphalacu; keď máte galaktozémiu (dedičnú poruchu, pri ktorej nedokážete stráviť galaktózu) alebo keď máte upchaté hrubé črevo (s výnimkou bežnej zápchy).

Použitie u detí

Za normálnych okolností sa tento liek nemá podávať dojčatám a menším deťom, nakoľko môže narušiť prirodzený reflex vyprázdňovania stolice.

Vo výnimočných prípadoch môže lekár predpísať tento liek  dieťaťu alebo dojčaťu. Lekár však bude v týchto prípadoch na liečbu starostlivo dohliadať.

Nevýhody

Po užití lieku môže nastať: plynatosť (vetry), najmä počas prvých dní liečby, tento príznak zvyčajne po niekoľkých dňoch vymizne; nevoľnosť (nutkanie na vracanie); vracanie alebo pri užití vyššej ako odporúčanej dávky sa môže vyskytnúť bolesť brucha a hnačky.

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button