Dicloreum
Dicloreum [Dikloreum] je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre ne je nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina diclofenac [diklofenak].
Dicloreum a jeho princíp
Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.
Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).
Využitie
Dicloreum využívame najmä na liečbu bolesti, patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (akútny záchvat dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod.).
Tento liek však možno využiť aj pri iných bolestiach (bolesti hlavy, migréna, bolestivá menštruácia, bolesti zubov) a k zosilnenie efektu je možné ho s istou opatrnosťou kombinovať s inými liekmi na bolesť.
Podávanie
Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Liek v tabletovej forme sa zvyčajne podáva v dávke jedna tableta pri ťažkostiach, maximálne sa odporúčajú 2-3 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.
Za normálnych okolností by sa tento liek nemal užívať pravidelne vo veľkých dávkach, inak hrozia nežiaduce účinky.
Okrem tabletovej formy existuje liek aj vo forme čapíkov.
Nevýhody
Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.
Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.
Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/dicloreum
Použité zdroje: základné zdroje textu