Dapril

DaprilDapril je liek zo skupiny ACE-inhibítorov, čo sú obľúbené lieky na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina lizinopril.

Princíp


Lizinopril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Lizinopril účinkuje pomerne rýchlo od podania a má dlhý polčas účinku.

Využitie

Dapril predpisujeme na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na jeho pozitívny vplyv na srdce sa podáva aj u ochorení srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie vrátane dilatačnej, angina pectoris a pod.), pri zlyhávaní srdca a pri ochorení obličiek (napr. poškodenie obličiek pri cukrovke 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami.

Podávanie

Záleží na ošetrujúcom lekárovi.

Najčastejšie sa podáva Dapril o sile 10-20 miligramov denne. Podávanie je vhodné začať nižšou dávkou a až postupne túto dávku navýšiť. Zníži sa tým početnosť nežiadúcich účinkov.

Nevýhody

Predávkovanie Daprilom alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie.

ACE-inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dapril

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button