Bisacodyl-K

Bisacodyl-KBisacodyl-K  je voľne predajný liek, ktorý sa používa na liečenie zápchy. Patrí medzi laxatíva, čo sú preháňadlá. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina bisakodyl.

Princíp lieku Bisacodyl-K


Bisakodyl sa dostane po požití preparátu do čriev a začne podporovať črevnú peristaltiku (pohyb čriev, ktorý vedie k vyprázdňovaniu) a zvyšuje množstvo vody a elektrolytov vylúčených črevami. Tým uľahčuje bezbolestné vyprázdnenie čriev.

Využitie

Bisacodyl-K je určený najmä na zmiernenie príležitostnej zápchy a nepravidelnosti vo vyprázdňovaní.

Taktiež je účinný pri dlhodobej zápche (napr. kvôli dlhotrvajúcej fyzickej nečinnosti alebo pri zápche súvisiacej s hemoroidmi).

Liek pomáha obnoviť normálne vyprázdňovanie čriev po operačnom zákroku a po pôrode, a po odporučení lekárom môže byť použitý na vyprázdnenie čreva pred pôrodom.

Môže byť však podávaný i ľuďom, u ktorých je potrebné ľahko vyprázdniť črevá  pred chirurgickým zákrokom alebo diagnostickým vyšetrením, napr. rádiologické vyšetrenie alebo kolonoskopia.

Podávanie

Bisacodyl-K sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 miligramov. Pri zápche u dospelých a deťoch nad 10 rokov je odporúčaná dávka 1-2 tablety (5-10 mg) denne.

Deťom od 2 do 10 rokov je odporúčané užiť 1 tabletu denne.

Pri príprave na diagnostické vyšetrenie a pri predoperačnej príprave sa odporúča kombinované podávanie tablietčapíkov. Dospelí a deti staršie ako 10 rokov majú užívať  2 tablety 2x denne (ráno a večer).

Nasledujúce ráno sa odporúča podať bisakodyl vo forme čapíku. U deťoch vo veku 4-10 rokov je odporúčaná dávka 1 tableta večer a nasledujúce ráno sa odporúča podať 1 čapík.

Laxatívny účinok sa prejaví v rozmedzí 6 – 12 hodín po podaní lieku. Liek je určený na krátkodobú liečbu, nemá sa užívať denne alebo dlhodobo bez určenia príčiny zápchy.

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, vždy vcelku, v dostatočnom odstupe pred jedlom (aspoň 15-20 minút) a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Odporúča sa užiť tablety večer pred spaním. Liek sa vylučuje do materského mlieka, preto sa jeho užívanie v priebehu dojčenia neodporúča.

Nevýhody

Bisacodyl-K môže vyvolať hnačku s kŕčmi a bolesťami brucha. Pri predávkovaní môžu byť hnačky silné a viesť k dehydratácii pacienta.

Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky, žihľavka a svrbenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button