Aricogan

AricoganAricogan je liek predpisovaný psychiatrami, ktorý patrí medzi neuroleptiká (antipsychotiká) druhej generácie. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina aripiprazol.

Princíp lieku Aricogan


Aripiprazol účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (rada zlúčenín umožňujúca prenos vzruchov medzi nervovými bunkami).

Bolo zistené, že mnoho psychiatrických chorôb je spôsobených nerovnováhou v týchto systémoch a aripiprazol má za cieľ vrátiť túto nerovnováhu smerom k normálu.

Najväčší efekt vykazuje aripiprazol na systém dopamínový a serotonínový.

Použitie

Používa sa na liečbu dospelých a dospievajúcich vo veku od 15 rokov a starších, ktorí majú ochorenie charakterizované príznakmi, ako sú počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybný úsudok, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť.

Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí.

Taktiež sa používa na liečbu dospelých a dospievajúcich vo veku 13 rokov a starších, ktorí majú stav s príznakmi, ako sú pocity „povznesenej nálady“, nadmerné množstvo energie, omnoho menšia potreba spánku ako zvyčajne, rýchly tok reči a myšlienok a niekedy silná podráždenosť.

U dospelých sa používa aj na predchádzanie tohto opakujúceho sa stavu u pacientov, ktorí odpovedajú na liečbu Aricoganom.

Podávanie

Aricogan sa vyrába v podobe tabliet o sile 5-30 miligramov a mal by byť užívaný striktne iba podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára.

Bežná dávka u dospelého človeka u väčšiny psychiatrických porúch je 15-30 miligramov lieku podávaných jedenkrát denne.

Tento liek sa môže užívať bez ohľadu na príjem potravy.

Počas užívania daného lieku sa musíte vyhnúť požívaniu alkoholu. Liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim matkám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Aricogan účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné vedľajšie účinky.

Pomerne často boli pozorované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha), nespavosť, zmeny nálad, depresívne ladenie, rôzne poruchy hybnosti, bolesti hlavy, motanie hlavy, ospalosť, rozmazané videnie a ďalšie.

Podobne ako u iných antipsychotík je aj tu popisované riziko vzniku závažného neuroleptického malígneho syndrómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button