Vyliec.sk > Liek > Aricogan

Aricogan

AricoganAricogan je liek predpisovaný psychiatrami, ktorý patrí medzi neuroleptiká (antipsychotiká) druhej generácie. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina aripiprazol.


Princíp lieku Aricogan

Aripiprazol účinkuje na neuromediátorové systémy v mozgu (rada zlúčenín umožňujúca prenos vzruchov medzi nervovými bunkami). Bolo zistené, že mnoho psychiatrických chorôb je spôsobených nerovnováhou v týchto systémoch a aripiprazol má za cieľ vrátiť túto nerovnováhu smerom k normálu. Najväčší efekt vykazuje aripiprazol na systém dopamínový a serotonínový.

Použitie

Používa sa na liečbu dospelých a dospievajúcich vo veku od 15 rokov a starších, ktorí majú ochorenie charakterizované príznakmi, ako sú počutie, videnie alebo cítenie vecí, ktoré neexistujú, podozrievavosť, chybný úsudok, nesúvislá reč a správanie a citová sploštenosť. Ľudia s týmto stavom sa môžu tiež cítiť skľúčení, vinní, úzkostliví alebo napätí.

Taktiež sa používa na liečbu dospelých a dospievajúcich vo veku 13 rokov a starších, ktorí majú stav s príznakmi, ako sú pocity “povznesenej nálady”, nadmerné množstvo energie, omnoho menšia potreba spánku ako zvyčajne, rýchly tok reči a myšlienok a niekedy silná podráždenosť. U dospelých sa používa aj na predchádzanie tohto opakujúceho sa stavu u pacientov, ktorí odpovedajú na liečbu Aricoganom.

Podávanie

Aricogan sa vyrába v podobe tabliet o sile 5-30 miligramov a mal by byť užívaný striktne iba podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára. Bežná dávka u dospelého človeka u väčšiny psychiatrických porúch je 15-30 miligramov lieku podávaných jedenkrát denne.

Tento liek sa môže užívať bez ohľadu na príjem potravy. Počas užívania daného lieku sa musíte vyhnúť požívaniu alkoholu. Liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim matkám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Aricogan účinkuje na centrálny nervový systém a už tento fakt znamená, že možno očakávať početné vedľajšie účinky.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Pomerne často boli pozorované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha), nespavosť, zmeny nálad, depresívne ladenie, rôzne poruchy hybnosti, bolesti hlavy, motanie hlavy, ospalosť, rozmazané videnie a ďalšie. Podobne ako u iných antipsychotík je aj tu popisované riziko vzniku závažného neuroleptického malígneho syndrómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.