Aldoplewel

AldoplewelAldoplewel je liek, ktorý patrí medzi lieky na odvodnenie (diuretiká) a jeho účinnou látkou je zlúčenina eplerenón.

Princíp lieku Aldoplewel


Prípravok Aldoplewel patrí do skupiny liekov nazývaných selektívne blokátory aldosterónu. Tieto blokátory potláčajú účinok aldosterónu, látky vytváranej v tele, ktorá je dôležitým regulátorom krvného tlaku a srdcovej funkcie.

Niekedy môžu zvýšené hladiny aldosterónu v tele spôsobiť zmeny vedúce k srdcovému zlyhaniu.

Prípravok môže, v kombinácii s inými látkami používanými na liečbu srdcového zlyhania, pomôcť zabrániť zhoršeniu srdcového zlyhania po infarkte myokardu.

Eplerenón vie v organizme blokovať účinok hormónu aldosterónu. V obličkách vďaka tomu zvýši vylučovanie vody a sodíka, ale zároveň znižuje vylučovanie draslíka.

Svojim efektom sa podieľa na znižovaní krvného tlaku.

Použitie

Aldoplewel je výrazne drahší než staršia podobná zlúčenina spironolaktón (obsiahnutá napr. v lieku Verospiron), preto sa predpisuje oveľa menej často.

Najčastejšou indikáciou je zlyhanie srdca, kedy pomáha odvodňovací efekt eplerenónu. Okrem toho liek znižuje vysoký krvný tlak a zvyšuje v tele hladinu draslíka.

Podávanie

Závisí na predpisujúcom lekárovi, ktorý sa rozhoduje individuálne podľa pacienta a jeho chorôb. Tento liek sa vyrába v podobe tabliet, tablety lieku by mali byť vždy predpísané v kombinácii s ďalšími liekmi na srdcové zlyhania ako sú napr. beta-blokátory.

Zvyčajná dávka je jedna 25 mg tableta 1x denne, ktorá sa približne za 4 týždne zvyšuje na jednu 50 mg tabletu 1x denne (buď jedna 50 mg tableta alebo dve 25 mg tablety).

Prípravok sa môže užívať s jedlom alebo aj bez jedla. Tablety by sa mali prehĺtať celé a zapiť pohárom vody.

Použitie tohto lieku sa neodporúča u detí a dospievajúcich. Po užití lieku môže pacient pociťovať závrat. Ak sa tak stane, nie je vhodné aby riadil a obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Aldoplewel môže v kombinácii s inými liekmi (napr. ACE-inhibítory) zvýšiť hladinu draslíka príliš a vyvolať hyperkaliémiu.

Riziko je vyššie u pacientov so zlyhávaním obličiek.

Inak má zlúčenina eplerenón menej nežiaducich účinkov ako lieky obsahujúce spironolaktón, na rozdiel od Verospiron nedochádza ku zväčšovaniu pŕs u mužov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button