Advagraf

AdvagrafAdvagraf je liek, ktorý sa neužíva v bežnej medicíne. Patrí totiž medzi silné imunosupresíva, čo sú lieky tlmiace imunitný systém. Účinnou látkou je zlúčenina takrolimus.

Advagraf a jeho princíp


Takrolimus účinkuje na molekulárnej úrovni a tlmí funkciu bunkovej aj nebunkovej imunity.

Zlúčenina blokuje aktiváciu T-lymfocytov a množenie B-lymfocytov a tiež tvorbu niektorých zlúčenín dôležitých pre funkciu imunity ako sú lymfokíny a interferón.

Využitie

Tento liek má veľmi úzke využitie, väčšinou sa podáva pacientom po transplantáciách ako prevencia rejekcie štepu.

Preložené do slovenčiny to znamená, že má tlmiť imunitný systém príjemcu, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 0.5 až 5 miligramov. Podáva sa samostatne alebo v kombinácii s inými imunosupresívami. Liek smú predpisovať iba lekári dobre oboznámení s problematikou transplantácie.

Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na koncentrácii účinnej látky v krvi, ktorá sa opakovane stanovuje.

Užíva sa perorálne, raz denne, ráno nalačno alebo 2 až 3 hodiny po jedle. Potom aspoň 1 hodinu nejesť.

Kapsule je nutné užiť hneď, ako sa vyberú z blistra. Kapsula sa musí prehltnúť celá a zapiť pohárom vody. Príliš nízka dávka môže spôsobiť poškodenie transplantovaného orgánu imunitným systémom a príliš vysoká dávka môže pacienta ohroziť vedľajšími účinkami.

Počas užívanie tohto lieku sa nesmie jesť grapefruit (aj vo forme džúsu), pretože ten môže ovplyvniť hladinu lieku v krvi.

Užívať liek bez vedomia lekára, či v iných ako ním predpísaných dávkach je extrémne nebezpečné.

Nevýhody

Advagraf  môže mať celý viacero nežiaducich účinkov, ktorých riziko rastie pri prekročení bezpečnej koncentrácie preparátu v krvi.

Zrejme najzávažnejším je riziko poškodenia tkaniva obličiek s možnosťou rozvoja akútneho alebo chronického zlyhávania obličiek. Podobne ako u iných imunosupresív, aj tu je zvýšené riziko vzniku infekcií a nádorových ochorení vplyvom oslabenej imunity.

Liek môže poškodiť kostnú dreň a spôsobiť poruchy tvorby červených a bielych krviniek (vznik anémie) a krvných doštičiek.

Ďalšie možné nežiaduce prejavy zahŕňajú tráviace ťažkosti, psychické poruchy (hlavne nespavosť), pískanie v ušiach, vznik vysokého tlaku, zvýšenie rizika vzniku cukrovky 2. typu, vyrážky, svrbenie kože a mnohé ďalšie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button