Adutryo

AdutryoAdutryo patrí medzi lieky na zväčšenú prostatu z podskupiny liekov známych ako inhibítory 5-alfa-reduktázy, jeho účinnou látkou je zlúčenina dutasterid.

Princíp lieku Adutryo


Dutasterid pôsobí na metabolizmus mužského pohlavného hormónu (testosterónu), ktorý je za rast prostaty zodpovedný.

Presnejšie povedané blokuje funkciu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorá premieňa testosterón na účinnejší hormón dihydrotestosterón.

Ovplyvnenie metabolizmu testosterónu spôsobí zmenšenie prostaty.

Využitie

Adutryo sa podáva v prípadoch zväčšenie prostaty, ktoré pôsobia ťažkosti. Hlavným cieľom je zmenšiť objem tkaniva prostaty, tým zlepšiť kvalitu močenie a zabrániť poruche odtoku moču vplyvom útlaku močovej trubice prostatou.

Významné zmenšenie objemu prostaty bolo pozorované už za jeden mesiac po začatí liečby a zmenšovanie pokračovalo až do 24. mesiaca.

Po 12 mesiacoch viedol k priemernému zmenšeniu celkového objemu prostaty o 23,6% (z východiskovej hodnoty 54,9 ml na 42,1 ml). Už za jeden mesiac sa vyskytlo tiež významné zmenšenie objemu prechodnej zóny prostaty, ktoré tiež pokračovalo až do 24. mesiaca.

Podávanie

Preparát sa má používať len podľa odporúčania lekára, v tomto prípade urológa. Preparát sa vyrába vo forme 0,5 miligramových kapsúl a bežná dávka dospelého človeka je jedna kapsula denne.

Kapsuly sa majú prehĺtať celé a nemajú sa žuť alebo otvárať, pretože kontakt s obsahom kapsuly môže viesť k podráždeniu orofaryngeálnej sliznice.

Kapsuly sa môžu užívať s jedlom aj bez jedla. Aj keď určité zlepšenie môže byť pozorované aj v počiatočnej fáze, môže trvať až 6 mesiacov, než sa dosiahne požadovaný účinok. U starších pacientov nie je potrebná úprava dávky.

Na základe farmakodynamických vlastností dutasteridu sa neočakáva, že by terapia týmto liekom mohla ovplyvňovať schopnosť viesť a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Väčšina nežiaducich účinkov je mierna až stredne závažná a vyskytujú sa v oblasti reprodukčného systému.

Pri tomto preparáte sa opisujú sexuálne poruchy charakteru narušenia ejakulácie, zníženie libida a rozvoj impotencie, ďalej potom pocit napätia prsníkov a u niektorých mužov vznik gynekomastie.

Pomerne zriedkavo sa objavujú kožné reakcie s vyrážkou a svrbením kože, depresívna nálada, závraty.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button