Vyliec.sk > Liek > Adutryo

Adutryo

AdutryoAdutryo patrí medzi lieky na zväčšenú prostatu z podskupiny liekov známych ako inhibítory 5-alfa-reduktázy, jeho účinnou látkou je zlúčenina dutasterid.


Princíp lieku Adutryo

Dutasterid pôsobí na metabolizmus mužského pohlavného hormónu (testosterónu), ktorý je za rast prostaty zodpovedný. Presnejšie povedané blokuje funkciu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorá premieňa testosterón na účinnejší hormón dihydrotestosterón. Ovplyvnenie metabolizmu testosterónu spôsobí zmenšenie prostaty.

Využitie

Adutryo sa podáva v prípadoch zväčšenie prostaty, ktoré pôsobia ťažkosti. Hlavným cieľom je zmenšiť objem tkaniva prostaty, tým zlepšiť kvalitu močenie a zabrániť poruche odtoku moču vplyvom útlaku močovej trubice prostatou.

Významné zmenšenie objemu prostaty bolo pozorované už za jeden mesiac po začatí liečby a zmenšovanie pokračovalo až do 24. mesiaca. Po 12 mesiacoch viedol k priemernému zmenšeniu celkového objemu prostaty o 23,6% (z východiskovej hodnoty 54,9 ml na 42,1 ml). Už za jeden mesiac sa vyskytlo tiež významné zmenšenie objemu prechodnej zóny prostaty, ktoré tiež pokračovalo až do 24. mesiaca.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podávanie

Preparát sa má používať len podľa odporúčania lekára, v tomto prípade urológa. Preparát sa vyrába vo forme 0,5 miligramových kapsúl a bežná dávka dospelého človeka je jedna kapsula denne. Kapsuly sa majú prehĺtať celé a nemajú sa žuť alebo otvárať, pretože kontakt s obsahom kapsuly môže viesť k podráždeniu orofaryngeálnej sliznice.

Kapsuly sa môžu užívať s jedlom aj bez jedla. Aj keď určité zlepšenie môže byť pozorované aj v počiatočnej fáze, môže trvať až 6 mesiacov, než sa dosiahne požadovaný účinok. U starších pacientov nie je potrebná úprava dávky.

Na základe farmakodynamických vlastností dutasteridu sa neočakáva, že by terapia týmto liekom mohla ovplyvňovať schopnosť viesť a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Väčšina nežiaducich účinkov je mierna až stredne závažná a vyskytujú sa v oblasti reprodukčného systému. Pri tomto preparáte sa opisujú sexuálne poruchy charakteru narušenia ejakulácie, zníženie libida a rozvoj impotencie, ďalej potom pocit napätia prsníkov a u niektorých mužov vznik gynekomastie. Pomerne zriedkavo sa objavujú kožné reakcie s vyrážkou a svrbením kože, depresívna nálada, závraty.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.