Adorma

AdormaAdorma patrí medzi lieky na spanie (hypnotiká) a jeho účinnou látkou je zlúčenina zolpidem.

Adorma a princíp tohto lieku


Zolpidem účinkuje v mozgu cielene na konkrétne receptor pre zlúčeninu GABA. GABA je skratka pre gama-aminomaslovú kyselinu, ktorá patrí medzi tzv. neurotransmitery (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v mozgu). GABA je svojím účinkom tlmivý neurotransmiter a zolpidem tento tlmivý účinok posilňuje.

Využitie

Tento liek sa podáva pri krátkodobej liečbe nespavostiktorá spôsobuje závažné ťažkosti alebo ovplyvňuje pacientov každodenný život.

Preparáty tohto typu sú pomerne často predpisované u pacientov na lôžkových oddeleniach, ktorí v cudzom prostredí nemôžu zaspať, prebúdzajú sa uprostred noci, alebo sa prebúdzajú príliš skoro.

Podávanie

Preparát sa má používať podľa odporúčania lekára a nikdy by nemal byť užívaný bez jeho vedomia. Daný liek sa vyrába vo forme 5 a 10 miligramových tabliet a bežná dávka dospelého je jedna tableta večer užitá tesne pred spaním (užívať ústami a zapiť ju vodou).

U starých ľudí sa odporúča nasadzovať polovičnú dávku. Daný liek nesmú užívať osoby mladšie ako 18 rokov.

Pred vykonávaním aktivít, ktoré si vyžadujú pacientovu pozornosť je nutné dodržať čas minimálne 8 hodín po užití lieku.

Pretože má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje, napríklad spôsobuje mikrospánok. Nemalo by sa prekročiť množstvo 10 mg počas 24 hodín. Zvyčajná dĺžka liečby je 2 dni až 4 týždne.

Užitie veľkého množstva lieku môže byť veľmi nebezpečné. Môžu sa objaviť niektoré z nasledujúcich príznakov: pocity ospalosti, zmätenosti, hlboký spánok a možné upadnutie až do smrteľnej kómy, poruchy videnia, taktiež sa môžu vyskytnúť aj krútivé a opakované pohyby alebo nezvyčajné polohy tela z dôvodu mimovoľného sťahovania svalov a kŕčov, poruchy pohyblivosti a paradoxné reakcie (nepokoj, halucinácie).

Nevýhody

Medzi nežiaduce účinky patrí pomerne logicky nadmerná spavosť, útlm, motanie hlavy a bolesti hlavy. U starších ľudí bola niekedy pozorovaná zmätenosť, poruchy pamäti a halucinácie.

Liek adorma by nemal byť kombinovaný s alkoholom, môže dôjsť k vzájomnému zosilneniu účinku. Taktiež môže spôsobiť stratu pamäti počas užívania (amnézia) a nezvyčajné správanie počas tohto obdobia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button