Actapam

ActapamActapam je liek, ktorý sa používa v kardiológii na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je indapamid.

Princíp lieku Actapam


Indapamid je diuretikum. Táto účinná látka sa nachádza v celej rade kombinovaných preparátov určených na liečbu vysokého krvného tlaku.

Väčšina diuretík zvyšuje množstvo moču, ktoré sa vytvára v obličkách.

Indapamid sa však odlišuje od ostatných diuretík tým, že spôsobuje len mierne zvýšenie množstva vytvoreného moču. Výsledkom je zníženie krvného tlaku.

Využitie

Hlavným využitím lieku Actapam je liečba vysokého krvného tlaku, no výborná je najmä kombinácia s ACE-inhibítorom – nájdeme viacero špeciálnych kombinovaných preparátov, ktorých tablety obsahujú kombináciu jedného ACE-inhibítora a indapamidu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na odporúčaní lekára. Actapam sa vyrába v podobe tabliet o sile 1,25 mg a väčšinou sa podáva jedna tableta denne.

Liek sa užíva každý deň v ten istý čas, najlepšie ráno. Tableta sa prehltne celá spolu s tekutinou nezávisle na jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu tento liek väčšinou nemá závažné nežiaduce účinky a medzi najčastejšie patrí zníženie hladiny draslíka v krvi a tráviace ťažkosti, najmä vracanie, no niekedy môže spôsobiť aj únavu.

Tak ako všetky lieky na vysoký krvný tlak aj tento môže za určitých okolností príliš znížiť krvný tlak a teoreticky by mohol spôsobiť aj príliš veľké straty iónov a rozvrat vnútorného prostredia.

Vďaka tomu, že je preparát slabší ako iné diuretiká sa s týmto problémom nestretávame príliš často.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vyrážka, svrbenie kože či purpura (červené drobné bodky na koži).

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažne narušenú funkciu obličiekzávažne narušenú funkciu pečene, ochorenie nazývané hepatická encefalopatia (degeneratívne ochorenie mozgu) alebo nízku hladinu draslíka v krvi.

Actapam obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button