Accupro

AccuproAccupro [Akupro] je liek zo skupiny ACE-inhibítorov, čo sú jedny z najpredpisovanejších liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina quinapril.
 

Princíp


Kvinapril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Využitie

Accupro podávame na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje aj u ochorenia srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie vrátane dilatačnej, angina pectoris a pod.), u zlyhávania srdca a u ochorenia obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi. Najčastejšie sa Accupro podáva o sile 10-20 miligramov 1x denne.

Celková denná dávka by nemala prekročiť 40 miligramov.

Podávanie je vhodné začať nižšou dávkou a až postupne na túto dávku navýšiť, zníži sa tak počet nežiaducich účinkov.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie.

ACE-Inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/accupro

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button