Absenor

Absenor Absenor je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina nátriumvalproát.

Princíp


Valproát sodný je po požití premenený v tráviacom trakte na kyselinu valproovú. Tá sa vstrebáva do organizmu a v mozgu zvyšuje tvorbu (a znižuje odbúravanie) kyseliny gama-aminomaslovej (GABA).

Kyselina gama-aminomaslová je významným neurotransmiterom, čo je označenie pre zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami. Posilnenie aktivity GABA vedie k stabilizácii centrálneho nervového systému a zníženie rizika vzniku záchvatov.

Využitie

Absenor sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovanie epileptických záchvatov.

Podávať sa môže samostatne, alebo niekedy v kombinácii s inými antiepileptikami. V niektorých prípadoch sa môže podávať u manických epizód pri maniodepresívnej psychóze.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého nesmie byť liek nikdy užívať. Liek existuje vo forme tabliet o sile 300 a 500 miligramov.

Zvyčajná dávka dospelého človeka je prísne individuálne a závisí na konkrétnom pacientovi a indikácii. Všeobecne sa pohybuje okolo 750-2000 miligramov denne.

Nevýhody

Liek má nežiaduce účinky na tráviaci trakt, pri jeho užívaní sa môže vyskytnúť nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačky, alebo naopak nadmerná chuť do jedla.

U tehotných žien užívajúcich valproát boli pozorované častejšie vrodené vývojové chyby u detí.

Vzácnejšie boli popisované prípady závažného poškodenia pečene a pankreasu (zápaly pečene a akútne zápaly pankreasu) a rôzne zmeny v krvnom obraze (napríklad pokles počtu krvných doštičiek).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/absenor

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button