Valeriána lekárska

valeriánaLatinsky: Valeriana officinalis
Česky: Kozlík lékařský
Ľudovo: Mačacia zelina
Čeľaď: Valeriánovité

Charakteristika rastliny valeriána lekárska


Valeriána lekárska je trváca rastlina s krátkym, zvláštne zapáchajúcim podzemkom, z ktorého vyrastá veľké množstvo koreňov. V druhom a ďalších rokoch vyrastá z podzemku mohutná nerozkonárená, až 100 cm vysoká priama hranatá dutá ryhovaná stonka.

Stonkové listy sú nepárno perovito zložené, dolné stopkaté a horné sediace. Kvety sú na vrchole byle usporiadané do trojramennej vrcholíkovitej metliny. Drobné súmerné kvietky sú sediace, bledoružové a voňavé. Dolná časť byle s listami je chlpalá. Plodom je jednosemenná nažka s chocholcom, ktorá sa vyvinula z kalicha kvetu.

Výskyt a pestovanie

Rastie na vlhkých miestach, na lesných svahoch, vlhkých lúkach pri potokoch a v priekopách. Na farmaceutické využitie sa zväčša pestujú jej vyšľachtené úzkolisté alebo širokolisté odrody.

V záhradke ju možno pestovať zo semien nazbieraných z voľne rastúcich jedincov. Semená sa vysievajú koncom leta alebo v jeseni do debničiek na povrch pôdy, aby premrzli a vyklíčili. Do pôdy sa presádzajú na jar budúceho roka. Vydrží na mieste niekoľko rokov.

Zber a úprava

valeriána lekárskaZbiera sa koreň, niekedy aj vňať. Podzemky sa spolu s koreňmi vyberajú z pôdy v auguste až v októbri, keď nadzemná časť začína vädnúť.

Podzemky oddelené od vňate a premyté vodou sa prečesaním kovovými hrebeňmi alebo odstrihávaním zbavia tenkých koreňov.

Potom sa pozdĺžne rozrežú a sušia sa na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Pri sušení vzniká charakteristický valeriánový zápach, ktorý láka mačky, pred ktorými treba rastlinu chrániť.

Účinné látky

Hlavnou účinnou látkou je silica, ktorá má veľa zložiek, najmä monoterpénov a seskviterpénov, okrem toho pinén a kamfén, kyselinu izovalérovú, alkaloidy (valerianín a chalitin), triesloviny, sliz, cholín a iné.

Valeriána lekárska a jej liečivé účinky:

Použitie

Zápar

Valeriana officinalisPripraví sa z 3 lyžičiek rozdrveného usušeného koreňa a 300 ml horúcej vody. Po hodinovom lúhovaní a precedení sa užíva po 100 ml trikrát denne pri rôznych neurózach alebo večer pri nespavosti. Môže sa osladiť medom.

Prášok

Môže sa užívať 2- až 3-krát denne vždy po 1 g pri prepracovanosti, nespavosti, bolestiach hlavy, neuróze žalúdka, čriev a pod. Jeho nepríjemnú chuť možno prekryť pridaním fenikla.

Tinktúra

Čerstvé korene umyjeme, pokrájame na drobné kúsky, zalejeme vodkou tak, aby boli potopené a necháme 14 dní vylúhovať. Užívame 20 kvapiek 3x denne, alebo jednorázovo na spanie kávovú lyžičku 3/4 hodiny pred spaním, druhú dávku 1/4 hodiny pred spaním.

Zaujímavosti:

  • V lekárňach dostať aj tinktúru vo forme valeriánových alebo baldriánových kvapiek. Po zriedení vodou majú tieto kvapky rovnaké účinky ako zápar alebo prášok a ich použitie je veľmi praktické. Valeriána lekárska je veľmi účinná, preto sa odporúča dodržiavať dávkovanie a neužívať ju dlhodobo.
  • Vôňa rastliny s názvom valeriána lekárska láka a dráždi mačky – katofília.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button