Nátržník husí

nátržník husíLatinsky: Potentilla anserina
Česky: Mochna nátržník
Ľudovo: Husičky, Mochna
Čeľaď: Ružovité

Charakteristika rastliny nátržník husí


Nátržník husí je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastajú všetkými smermi dlhé plazivé stonky, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm a v uzloch sa viacnásobne zakoreňujú. Popri korienkoch vyrastá v uzle aj ružica listov a z nej po jednom dlhostopkatom kvete.

Listy sú nepárno perovito zložené, podlhovasto vajcovité, s pílkovitými lístkami. Na spodnej strane sú striebristo plstnaté. Kvety sú pravidelné, päťpočetné, obojpohlavné, so zlatožltou korunou a v priemere majú asi 2 cm. Celá rastlina je jemne chlpatá. Plody sú nažky.

Výskyt

kvet nátržníkaNátržník husí sa vyskytuje od nížin do podhoria na vlhkých miestach, na brehoch rybníkov, potokov a riek, na pasienkoch, pri cestách a podobne, kde často vytvára husté porasty.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať, listy a zriedka aj podzemok. Vňať a listy sa zbierajú pred začiatkom kvitnutia a počas neho. Sušia sa na prevzdušnenom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 „C.

Účinné látky

Nátržník husí obsahuje glykozidické látky uvoľňujúce kŕče hladkého svalstva, triesloviny, flavonoidy, horčiny, živicu a malé množstvo silice. V podzemku sú aj mastné kyseliny.

Nátržník obyčajný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Potentilla anserinaPripravuje sa zaliatím dvoch čajových lyžičiek drogy pohárom horúcej vody. Pije sa 2- až 3-krát denne.

Odvar

Pripraví sa krátkym povarením jednej lyžičky drogy v pohári vody alebo mlieka. Pije sa takisto 2 – 3 razy denne.

Prášok

Užíva sa 2- až 3-krát denne na hrot noža a zapije sa vodou, čajom alebo červeným vínom.

Čaj na zápal hrubého čreva

Zmiešame vňať nátržníka, repíka, šalvie, saturejky, koreň ibiša, kvet rumančeka a zalejeme 2 lyžice zo zmesi ½ l vriacej vody, necháme 20 min. vylúhovať, precedíme a pijeme 3 krát denne po tretine z množstva.

Zaujímavosti:

  • Vňať a listy nátržníka sa používajú aj ako zelenina.
  • Podobné použitie ako nátržník husí má aj príbuzný druh nátržník plazivý. Ako zdroj liečiv sa zbiera aj valcovitý podzemok nátržníka vzpriameného s podobnými účinnými látkami ako má nátržník plazivý.
  • Nezbiera sa nátržník strieborný, ktorý má tiež bielo plstnatý rub listov, ale stonky má vystúpavé, bieloplstnaté, vysoké až 40 cm, bohato olistené 5- až 7-početnými dlaňovitými listami. Rastie na suchých stanovištiach.
  • Meno je odvodené z latinského potens – mocný a anser – hus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button