Cesnak kuchynský

cesnak kuchynskýLatinsky: Allium sativum
Česky: Česnek kuchyňský
Ľudovo: Cesnačik
Čeľaď: Ľaliovité

Charakteristika rastliny


Cesnak kuchynský patrí medzi najstaršie kultúrne a liečivé rastliny. Poznali a využívali ho už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Podzemnú časť tvorí cibuľa zložená zo strúčikov. Jeho oblá nerozkonárená stonka je vysoká 50 – 100 cm.

Dlhé čiarkovité a žliabkovité listy ju obaľujú svojimi pošvami. Malé špinavobiele trojpočetné kvety, ktoré sa vyvíjajú v okolíkovitom súkvetí a pred rozkvitnutím sú obalené tulcom. V súkvetí na báze kvetných stopiek vyrastajú malé rozmnožovacie pacibuľky. Plody sú trojpuzdrové tobolky.

Výskyt a pestovanie

Pôvodne pochádza zo stepi Strednej Ázie, odkiaľ sa postupne rozšíril na všetky kontinenty. U nás sa pestuje ako poľnohospodárska plodina v hlinitopiesočnatých pôdach. Rozmnožuje sa vegetatívne. Jednotlivé strúčiky cibule sa vysádzajú do pôdy pri ozimných odrodách cesnaku na jeseň, pri jarných na jar.

Statnejšie rastliny s väčšími cibuľami vyrastajú z obvodového kruhu strúčikov. Strúčiky v strednej časti cibule sú tenšie ako obvodové. Ak chceme získať väčšie cibule, odstránime kvety hneď po ich založení na stonke.

Zber a úprava

cesnak kuchynský v gastronómiiCesnak kuchynský sa vytrháva z pôdy v júni až júli po zožltnutí stonky s listami. Ak sa cibule vyberú neskôr, rozpadávajú sa na strúčiky. Cibule sa očistia od pôdy a zbavené stoniek, ako aj povrchového blanitého obalu sa nechajú voľne vysušiť. Strúčiky z takto vysušených cibúľ možno použiť na jesenné vysádzanie.

Cibule určené na konzumáciu sa uchovávajú na tmavom chladnom mieste. Takto vydržia až do novej úrody. Na liečebné účely je lepšie uchovávať ich v mikroténových vreckách, aby z nich nevyprchala silica.

Účinné látky

Cesnak obsahuje silicu alicin, ktorý má baktericídne a fungicídne účinky. Obsahuje aj cholin, inulín, saponiny, Iytohormóny, Iytoneidy, vitaminy (A, S-komplex, C, PP) a viaceré mikroelementy.

Cesnak kuchynský a jeho liečebné účinky:

Použitie

Čerstvé strúčiky

Veľmi zdravé sú 2 – 3 strúčiky denne pokrájané alebo rozdrvené ako súčasť zdravej výživy, tak na predchádzanie chorobám, ako aj zvýšenie vitality organizmu a liečbu ochorení. Pridáva sa do polievok, šalátov, nátierok a pod. Účinkuje aj proti črevným parazitom. Dezinfekčne pôsobí aj rozdrvený vložený na vate do boľavého ucha alebo do nosa pri zápaloch dýchacích orgánov.

Liehový extrakt

zdravý cesnak50 g rozdrveného cesnaku sa zaleje 150 g 50 – 96-percentného liehu v tmavej nádobe. Po 10-dňovom vylúhovaní sa užíva 10 – 15 kvapiek trikrát denne, vždy pred jedlom v 6-týždňovej v kúre.

Cukrový sirup

Uvaríme cukrový sirup – na 1/4 l vody pridáme 2 lyžice cukru, povaríme do hustoty sirupu a na každý diel tinktúry vmiešame 2 diely sirupu. Uchovávame v chladničke, užívame pri vysokom tlaku kávovú lyžičku 2-3x denne.

Zaujímavosti:

  • Zápach cesnaku sa zmierni krátkym povarením v mlieku alebo požitím lyžice medu pred cesnakom
  • Neodporúča sa užívať pri nízkom tlaku, pri kožných chorobách, v prípade dráždivosti žalúdka a čriev, ako aj pri chorobách pečene a v tehotenstve

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button