Zlomenina kostrče

zlomenina kostrčeKostrč je krátka kosť na dolnom konci chrbtice, ktorá vznikla počas vývoja spojením niekoľkých bývalých stavcov. Kostrč je zospodu napojená na krížovú kosť, toto spojenie je síce dosť pevné, ale napriek tomu zaručuje určitú obmedzenú pohyblivosť. Zlomenina kostrče môže byť značne nepríjemné a bolestivé poranenie.

Aké môžu byť príčiny tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie o tejto zlomenine sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zlomeniny kostrče


K poraneniu s názvom zlomenina kostrče dochádza obvykle pri úrazoch, zrejme najrizikovejší je pád na tvrdú plochu s dosadnutím na zadok, príkladom je pád dozadu na lyžiach alebo na korčuliach.

Ďalšou príčinou sú poranenia kostrče pri pôrode, kedy je kostrč vystavená veľkému tlaku pri prechode dieťaťa pôrodnými cestami.

Celkovo sú poranením kostrče viac ohrozené ženy, pretože ich panva má trochu iný tvar ako mužská a kostrč je viac vystavená pôsobeniu vonkajších síl.

Okrem toho je vyššie riziko u ľudí pokročilého veku trpiacich osteoporózou.

Príznaky

Zlomenina kostrče sa prejavuje bolestivosťou v oblasti kostrče, čo je miesto, kde chrbát prechádza v zadok.

Bolesť sa zhoršuje pri sadnutí a pri vstávaní zo sedu, postihnutý človek si preto radšej postojí.

Vzhľadom k blízkemu anatomickému vzťahu s konečníkom sa môže objaviť bolesť pri odchode stolice.

U žien môže byť aj značne bolestivý pohlavný styk.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje ortopéd alebo chirurg na základe ťažkostí pacienta, fyzikálneho vyšetrenia a prevedenia röntgenového snímku.

Pokročilejšie zobrazovacie metódy (napr. CT vyšetrenie) skôr rezervujeme pre situácie, kedy predpokladáme rozsiahlejšie poranenie.

Liečba

Zlomeniny kostrče väčšinou samé zrastú a nie je potrebná žiadna špeciálna terapia.

Dôležité je kostrč nepreťažovať a sedieť na mäkkých podložkách, inak sa podávajú lieky proti bolesti. Chirurgické riešenie je vyhradené len pre výnimočné situácie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomenina-kostrce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button