Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Vtáčí hrudník

Vtáčí hrudníkVtáčí hrudník je vada hrudníka, ktorú odborne označujeme ako pectus carinatum. Vtáčí hrudník je vzácnejšia choroba ako preliačený hrudník (pectus excavatum). Ako sa prejavuje táto choroba a ako ju môžeme liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vtáčieho hrudníku


Vtáčí hrudník sa môže vyskytovať od narodenia alebo sa objaví až v období dospievania.

Častejší výskyt je u chlapcov, predpokladá sa určitý podiel genetickej dedičnosti a väčšinou sa nejedná o vážnu poruchu.

Vyšší výskyt vtáčieho hrudníka bol pozorovaný u vrodených chromozomálnych porúch ako je napríklad Turnerov syndróm a potom aj u vrodených porúch spojivového tkaniva (Ehlers-Danlosov syndróm, Marfanov syndróm).

Prejavy

U postihnutého jedinca dochádza k abnormálnemu rastu chrupaviek spájajúcich hrudnú kosť s rebrami a to spôsobí vychýlenie hrudnej kosti vpred.

Výsledkom je deformovaný hrudník vystupujúci dopredu, ktorý svojím tvarom naozaj pripomína hruď vtáka. Porucha má viac foriem a ľahké prípady môžu byť prakticky bezpríznakové.

Ťažké formy spôsobujú okrem kozmetického defektu aj ťažkosti s dýchaním, pretože tvar hrudníka obmedzuje funkciu pľúc.

U ľudí s vtáčím hrudníkom sa vo zvýšenej miere vyskytuje astma a poruchy srdcových chlopní.

Diagnostika

Diagnózu stanoví väčšinou detský lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia.

Pri ťažších formách je určite vhodné prevedenie echokardiografie na zhodnotenie funkcie srdca a vylúčenie prítomnosti vád chlopní.

Liečba

Menej závažné prípady zistené v detstve a dospievaní sa dajú korigovať pomocou mechanického aparátu, ktorý nosí dotyčný človek na hrudníku.

Aparát pôsobí ľahkým, ale neustálym tlakom na hrudník a tým mení jeho tvar späť do normálu.

Závažnejšie formy vtáčieho hrudníka, ktoré spôsobujú jasné zdravotné ťažkosti, musia byť niekedy riešené chirurgicky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ptaci-hrudnik

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button