Uzlíky na hlasivkách

uzlíky na hlasivkáchUzlíky na hlasivkách sú relatívne častý problém, ktorý môže znepríjemniť postihnutému život, obzvlášť ak sa živí svojim hlasom. Povedzme si niečo o ich vzniku, prejavoch a liečbe.

Hlasivky sú dva väzy, ktoré sa nachádzajú v hrtane. Pri výdychu sa väzy rozkmitajú exspirovaným vzduchom a vzniká zvuk, ktorý je základom pre vznik hlasu a reči.

Príčiny uzlíkov na hlasivkách


Uzlíky na hlasivkách sú v podstate opuch a väzivové rozšírenie hlasiviek, ktorá sa objavujú pri nadmernom preťažovaní hlasu.

Častejšie ním trpia ľudia, ktorí musia v práci hovoriť nahlas, a ktorí svoj hlas nadmerne prepínajú.

Špeciálne rizikovou skupinou sú speváci. Riziko vzniku uzlíka je aj u opakovaných zápaloch hrtana.

Prejavy

Drobné uzlíky na hlasivkách sa nemusia prejavovať, väčšie uzlíky spôsobujú ťažkosti, z ktorých dominuje zachrípnutie a bolesť v krku pri hovorení.

Nejde samozrejme o príznak, ktorý by postihnutého vyložene ohrozoval, ale neoplatí sa ho podceňovať a viac ako 2 týždne trvajúci chrapot by mal byť vyšetrený lekárom ORL (ušné, nosné a krčné).

Dôvodom je vylúčenie prítomnosti nádorového ochorenia (najmä rakoviny hrtana).

Diagnostika

Pacienta vyšetrí lekár ORL, ktorý má špeciálne nástroje na zobrazenie hlasiviek.

Vyšetrenie síce nie je vždy úplne príjemné a môže viesť k dáveniu, ale výsledok v podobe vylúčenia prítomnosti nádorov stojí určite za to.

Liečba

Základom je nepreťažovanie hlasu a dlhodobá hlasová rehabilitácia. Ťažšie poruchy hlasu je možné riešiť aj operačným odstránením uzlíkov, čo je síce vcelku nerizikový zákrok (za použitia skalpela alebo špeciálneho laseru), na druhú stranu je veľmi obávaný u ľudí, ktorí sa svojím hlasom živia.

Nikto totiž nezaručí, že aj po najlepšie vykonanej operácii bude mať dotyčný (príslušný) plne zachovalý hlasový rozsah.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzliky-na-hlasivkach

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button