Užívanie extázy

užívanie extázyExtáza sa radí medzi tzv. rekreačné drogy, je pomerne často používaná nárazovo počas tanečných podujatí. Užívanie extázy síce nejde zaradiť medzi klasické tvrdé drogy, môže však byť jej užívanie značne nebezpečné a v kombinácii s alkoholom môže používateľa aj usmrtiť.

Extáza


Droga extáza je chemicky zložito znejúca zlúčenina 3,4-metylendioxidmetafetamin (MDMA), ktorá patrí do skupiny amfetamínov.

Amfetamíny majú celkovo aktivizujúce účinky, tlmia pocit únavy a umožňujú nadmernú fyzickú aj psychickú aktivitu.

Extáza v mozgu narúša rovnováhu v systéme neuromediátorov, čo sú zlúčeniny prenášajúce nervové vzruchy medzi neurónmi.

Príznaky intoxikácie

Užívanie extázy má množstvo prejavov, ktoré vznikajú v dôsledku ovplyvnenia mozgu a ďalších telesných tkanív. U užívateľa sa zníži pocit únavy a človek je schopný tancovať po niekoľko hodín, bez toho aby si musel oddýchnuť.

Okrem toho sa objavuje pozitívna radostná (euforická) nálada, ktorá môže prejsť až do manického správania a niekedy sa objavujú aj halucinácie.

Užívateľ má zrýchlený pulz, zvýšenú telesnú teplotu, môže sa viac potiť a zároveň máva znížený pocit smädu. Tieto faktory môžu ľahko spôsobiť úplné fyzické vyčerpanie s ťažkou dehydratáciou, čo môže skončiť kolapsom s bezvedomím a niekedy aj smrťou.

Na smrti sa môže podieľať náhly vznik niektorého zo závažných porúch srdcového rytmu. Kombinácia extázy s alkoholom (či inými drogami) môže byť veľmi zradná a môže dôjsť k nepredvídateľnému zosilneniu účinkov použitých zlúčenín.

Pravidelné užívanie extázy môže viesť k vzniku psychického návyku, však fyzická závislosť nebýva prítomná.

Diagnostika

Ak máme u pacienta podozrenie na užívanie extázy a pacient to odmieta, môžeme si situáciu overiť vyšetrením moču, kde aj po niekoľkých dňoch po užití nájdeme MDMA.

Liečba

V rámci akútnej intoxikácie je zvyčajne nutná hospitalizácia, podávanie liekov na upokojenie, liekov na spomalenie srdcovej činnosti a dostatočná hydratácia.

Z hľadiska chronickej závislosti na pravidelnom užívaní extázy je nutný náhľad chorého na svoj problém a psychiatrická terapia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzivani-extaze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button