Tetanus
Tetanus je dnes už v našom štáte veľmi zriedkavé ochorenie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa však jednalo o relatívne častý a závažný stav, ktorý mohol ľahko skončiť smrťou postihnutého. Ochorenie patrí medzi klostridiálne infekcie. Dá sa toto ochorenie liečiť, aké sú jeho príčiny a prejavy a najdôležitejšie, ako sa vyhneme tejto chorobe? Všetko sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny tetanu
Príčinou vzniku Tetanusu je nákaza baktériou Clostridium tetani. Táto baktéria je veľmi rozšírená, patrí do skupiny klostrídií, vyskytuje sa dokonca aj v črevách mnohých zvierat (samozrejme vo veľmi malom množstve) a s obľubou žije v pôde.
Z toho dôvodu sa s ňou často stretávajú ľudia pracujúci v poľnohospodárstve, na záhradke a pod.
Samotná baktéria sa do nášho tela dostane pri drobnom poranení kože – človek pracujúci na záhradke bez rukavíc sa niekde odrie, ľahko poreže a baktéria vnikne do jeho organizmu.
Tam sa začne množiť a produkovať toxickú látku zvanú tetanotoxin, ktorá sa z rany vstrebáva do krvi.
Práve tento jed je zodpovedný za ďalší priebeh choroby. Začne totiž prenikať do neurónov (nervových buniek) riadiacich funkcie svalov a spôsobí ich vysokú dráždivosť.
Tým sa začnú svalové vlákna v svaloch abnormálne aktivovať a spôsobí ťažké kŕče.
Postihnuté môžu byť všetky svaly ovládané našou vôľou, smrteľné býva postihnutie dýchacích svalov.
Prejavy
Tetanus sa začne prejavovať postupnými kŕčovitými a niekedy aj bolestivými sťahmi svalov.
Tetanus typicky začína tuhnutím a sťahmi žúvacích svalov (tzv. Trizmus) a kŕčmi mimických svalov spojenými s neprirodzeným kŕčovitým úsmevom (sardonický úsmev čiže risus sardonicus).
Kŕče sa potom šíria aj na ostatné svaly, postihnutého môžu úplne znehybniť a nakoniec pri sťahu dýchacích svalov sa postihnutý udusí pri úplnom vedomí – veľmi nepríjemná smrť.
V najťažších štádiách je chorý v kŕči prehnutý ako luk a podložky sa dotýka temenom hlavy a nohami (tento stav sa nazýva opistotonus).
Diagnóza
Lekár ju môže urobiť na základe príznakov.
Ak má pacient čerstvú ranu, tak podozrenie je takmer isté. Clostridia sa potom dá preukázať mikrobiologicky sterom z rany.
Tetanový toxín možno preukázať pokusom na zvierati. Aby sa vylúčilo iné ochorenie nervového systému, je možné vykonať vyšetrenie mozgovomiechového moku (lumbálnu punkciu).
Prevencia
Choroby sa dnes našťastie možno chrániť a to pomocou očkovania. Zaujímavé je, že sa neočkuje proti baktérii (Clostridium samo o sebe až tak nebezpečné nie je), ale proti jej toxínu.
Princíp je jednoduchý – človek dostane neškodne upravený toxín v neaktívnej forme (tzv. Toxoid) a vytvoria si proti nemu protilátky. Keď sa potom niekedy stretne s pravým toxínom, protilátky zareagujú aj proti nemu a zničia ho skôr sa choroba rozvinie.
Zaočkovaní sme všetci už v detskom veku a to niekoľkokrát. Posledné očkovanie býva vykonané niekedy okolo 14-15. roku života a od tejto chvíle by sa mal tetanus preočkovávať 1x za 10 rokov – po 10 rokoch totiž hladiny vytvorených protilátok poklesnú a treba ich očkovaním znova vyrobiť.
Všetci pacienti by mali byť proti tetanu zaočkovaní, poprípade by mali byť preočkovaní. Každý by mal na svoje preočkovanie myslieť.
Ak sa človek akokoľvek viac poraní a je ambulantne ošetrovaný (zašitie rany a pod.). Tak sa lekár zvyčajne pýta, kedy bol dotyčný očkovaný proti tetanu naposledy.
Ak sa doba posledného očkovania blíži 10 rokom alebo ak zranený dátum posledného očkovania nevie, tak ho lekár pre istotu nechá ihneď preočkovať. Ide o banálnu prakticky bezbolestnú injekciu do svalu, ktorá však môže zachrániť život.
Liečba
Ak už by sa u niekoho nezaočkovaného začala choroba rozvíjať, je jedinou naozaj účinnou možnosťou mu začať podávať priamo protilátky proti toxínu.
Je to drahé, ale v tej chvíli ide o život. Chirurgické ošetrenie rany, ktorej sa clostridium dostalo do tela, a podanie antibiotík je samozrejmosťou.
Pri plnom rozvoji choroby však aj napriek všetkej starostlivosti časť ľudí zomrie, čo zdôrazňuje dôležitosť prevencie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tetanus
Použité zdroje: základné zdroje textu