Spavá choroba

Spavá chorobaSpavá choroba je označenie pre nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v Afrike. V dnešnej dobe je vyliečiteľné, ale bez včasnej a účinnej terapie má vysokú úmrtnosť alebo trvalé následky.

Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Spavá choroba a jej príčiny


Choroba je spôsobená parazitom známym ako trypanozóma spavičná (Trypanosoma brucei).

Tento prvok môže nakaziť človeka a zvieratá (napríklad dobytok) a je prenášaný muchou tse-tse. Mucha tse-tse saje krv nakazeného dobytka, nasaje trypanozómy a následne môže bodnutím nakaziť človeka.

Parazit v ľudskom tele v okolí miesta bodnutia napadne lymfatické cievy a dostáva sa do krvi, ktorou sa šíri do tkanív.

Vzhľadom k tomuto rozšíreniu je následne možný prenos trypanozómy z človeka na človeka telesnými tekutinami, sexuálnou cestou alebo z tehotnej ženy na plod.

Prejavy

Ochorenie sa najprv prejavuje nešpecifickými príznakmi bežnej infekcie ako sú bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov.

Vzhľadom k napadnutiu miazgového systému sa môže objaviť aj zväčšenie lymfatických uzlín. Trypanozómy postupne preniknú do krvi a rozšíria sa do tkanív vrátane mozgu.

Postihnutie mozgu naruší správny spánkový cyklus, u postihnutého sa objaví silná únava a začnú sa striedať celodenné epizódy kratšieho nekvalitného spánku s epizódami bdenia.

Okrem toho sa objavujú ďalšie neurologické príznaky, ktorým dominujú poruchy hybnosti končatín, zmätenosť a postupne sa zhoršujúce poruchy vedomia, ktoré nakoniec vyústi v bezvedomie a smrť.

Spavá choroba a jej diagnostika

Na diagnózu možno pomýšľať u chorého s príznakmi, ktorý bol nedávno v Afrike v oblasti, kde je známy výskyt spavej choroby.

Diagnostika je doménou na infekčných ochorení a v ideálnom prípade lekárov pracoviska tropickej medicíny.

Základom diagnózy je priamy mikroskopický preukaz prvoka v krvi, alebo v iných telesných tekutinách.

Prítomnosť mikroorganizmov možno zistiť aj nepriamo sérologickým vyšetrením krvi.

Liečba

K liečbe sa používajú antiparazitiká, ktoré majú pomerne dobrý efekt a väčšinou zachránia chorého od prakticky istej smrti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spava-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button