Vyliec.sk > Choroby > Spavá choroba

Spavá choroba

Spavá chorobaSpavá choroba je označenie pre nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v Afrike. V dnešnej dobe je vyliečiteľné, ale bez včasnej a účinnej terapie má vysokú úmrtnosť alebo trvalé následky.

Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Spavá choroba a jej príčiny


Choroba je spôsobená parazitom známym ako trypanozóma spavičná (Trypanosoma brucei). Tento prvok môže nakaziť človeka a zvieratá (napríklad dobytok) a je prenášaný muchou tse-tse. Mucha tse-tse saje krv nakazeného dobytka, nasaje trypanozómy a následne môže bodnutím nakaziť človeka.

Parazit v ľudskom tele v okolí miesta bodnutia napadne lymfatické cievy a dostáva sa do krvi, ktorou sa šíri do tkanív. Vzhľadom k tomuto rozšíreniu je následne možný prenos trypanozómy z človeka na človeka telesnými tekutinami, sexuálnou cestou alebo z tehotnej ženy na plod.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Ochorenie sa najprv prejavuje nešpecifickými príznakmi bežnej infekcie ako sú bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov. Vzhľadom k napadnutiu miazgového systému sa môže objaviť aj zväčšenie lymfatických uzlín. Trypanozómy postupne preniknú do krvi a rozšíria sa do tkanív vrátane mozgu.

Postihnutie mozgu naruší správny spánkový cyklus, u postihnutého sa objaví silná únava a začnú sa striedať celodenné epizódy kratšieho nekvalitného spánku s epizódami bdenia.

Okrem toho sa objavujú ďalšie neurologické príznaky, ktorým dominujú poruchy hybnosti končatín, zmätenosť a postupne sa zhoršujúce poruchy vedomia, ktoré nakoniec vyústi v bezvedomie a smrť.

Spavá choroba a jej diagnostika

Na diagnózu možno pomýšľať u chorého s príznakmi, ktorý bol nedávno v Afrike v oblasti, kde je známy výskyt spavej choroby. Diagnostika je doménou na infekčných ochorení a v ideálnom prípade lekárov pracoviska tropickej medicíny.

Základom diagnózy je priamy mikroskopický preukaz prvoka v krvi, alebo v iných telesných tekutinách. Prítomnosť mikroorganizmov možno zistiť aj nepriamo sérologickým vyšetrením krvi.

Liečba

K liečbe sa používajú antiparazitiká, ktoré majú pomerne dobrý efekt a väčšinou zachránia chorého od prakticky istej smrti.

Spavá choroba

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.