Rázštep podnebia

Rázštep podnebiaRázštep podnebia je jednou z najčastejších rázštepových vád tváre. Môže sa vyskytovať samostatne alebo môže byť v kombinácii s rázštepom pery.

Ako sa tento stav prejavuje, aké sú jeho presné príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny rázštepu podnebia


Porucha sa vyskytuje asi u jedného detí z tisíc. Vada vzniká v dôsledku narušenia vývoja tkanív tváre pri formovaní hlavy ľudského zárodku, ku ktorému dochádza v prvom trimestri tehotenstva.

Za normálnych okolností tvár vzniká zrastom niekoľkých tkanivových výbežkov a ak v niektorom mieste k zrastu nedôjde, vzniká rázštep.

Z rizikových faktorov má pri vzniku rázštepu význam genetika a rázštepové chyby sú častými prejavmi niektorých čisto geneticky podmienených stavov (napr. Treacher Collinsov syndróm) a riziko výskytu rázštepu podnebia je vyššie pri jeho predchádzajúcom výskyte v blízkom príbuzenstve.

Okrem genetiky na plod pôsobia aj vplyvy vonkajšieho prostredia, predpokladá sa vyššie riziko rázštepu podnebia u detí žien, ktoré v tehotenstve fajčia alebo pijú vo väčšej miere alkohol.

Je pravdepodobné, že riziko vzniku rázštepu podnebia zvyšuje nedostatok kyseliny listovej, ktorý je zodpovedný za vznik rázštepov chrbtice.

Prejavy

Rázštep podnebia môže postihnúť tvrdé alebo mäkké podnebie alebo oboje. Dôsledkom je prepojenie dutiny ústnej a nosovej rôzneho rozsahu, rázštep môže zasahovať až na peru a potom vyzerá ako hlboká ryha spájajúce nosovú dierku sa perou.

Okrem kozmetického defektu narúša anatomická vada tvorbu reči a postihnutý má problém s huhňáním a správnou výslovnosťou.

Pri vydychovaní vzduchu môže vzduch prúdiť von nielen ústami, ale aj nosom.

Diagnostika

Rázštepové chyby možno väčšinou rozpoznať pri vyšetreniach ešte u plodu v maternici, potvrdenie a zhodnotenie závažnosti je možné už pri fyzikálnom vyšetrení krátko po pôrode.

Liečba

Základom terapie je v tomto prípade chirurgia, ktorá má za úlohu uzatvoriť rázštep so zaistením čo najlepšieho kozmetického a funkčného efektu.

Rozsah a počet operácií záleží na individuálnej závažnosti rázštepu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rozstep-patra

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button