Priapizmus

PriapizmusV starovekom Ríme bol Priapos bohom plodnosti a sexuálnej rozkoše, jeho poznávacím znakom bol veľký a trvalo stoporený pohlavný úd. Z tohto mena vychádza označenie pre stav, kedy dochádza k nepríjemnej a bolestivej, hodiny trvajúcej erekcii, ktorá však nie je spojená so sexuálnym vzrušením. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa prejavuje a ako sa ho zbaviť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny priapizmu


Stav vzniká vtedy, ak dôjde k narušeniu odtoku krvi z penisu (najčastejšie) alebo k zvýšeniu prítoku krvi do penisu (menej časté).

Za normálnych okolností je erekcia vyvolaná prekrvením toporivých telies a je pomerne rýchlo ukončená po vyvrcholení alebo je ukončená ich vyprazdnením.

Priapizmus je relatívne vzácny, môže byť vyvolaný niektorými liekmi (niektoré antidepresíva, antipsychotiká, lieky proti poruchám erekcie), drogami (heroín, kokaín) a niektorými živočíšnymi jedmi.

Z neurologických príčin je pozorovaný pri poškodení miechy. Priapizmus je častejší aj u krvných ochorení, napríklad pri stavoch spojených so zvýšenou zrážanlivosťou krvi, pri leukémií a pri kosáčikovej anémii.

Prejavy

Priapizmus sa radí medzi akútne stavy v urológii. Erekcia trvá niekoľko hodín, je nepríjemná a môže byť bolestivá.

Pri dlhom trvaní môže viesť k ohrozeniu tkaniva penisu.

Dlhodobo prekrvený penis môže začať trpieť nedostatkom kyslíka, hromadiaca sa krv môže začať tvoriť zrazeniny a nakoniec môže dôjsť k trvalému poškodeniu cievnej štruktúry penisu. To môže u neliečeného priapizmu viesť k trvalej impotencii.

Diagnostika

Pacienta s predpokladaným priapizmom by mal čo najskôr vyšetriť urológ.

Základom sú informácie o charaktere a dĺžke ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie penisu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/priapismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button