Priapizmus

V starovekom Ríme bol Priapos bohom plodnosti a sexuálnej rozkoše, jeho poznávacím znakom bol veľký a trvalo stoporený pohlavný úd. Z tohto mena vychádza označenie pre stav, kedy dochádza k nepríjemnej a bolestivej, hodiny trvajúcej erekcii, ktorá však nie je spojená so sexuálnym vzrušením. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa prejavuje a ako sa ho zbaviť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny priapizmu
Stav vzniká vtedy, ak dôjde k narušeniu odtoku krvi z penisu (najčastejšie) alebo k zvýšeniu prítoku krvi do penisu (menej časté).
Za normálnych okolností je erekcia vyvolaná prekrvením toporivých telies a je pomerne rýchlo ukončená po vyvrcholení alebo je ukončená ich vyprazdnením.
Priapizmus je relatívne vzácny, môže byť vyvolaný niektorými liekmi (niektoré antidepresíva, antipsychotiká, lieky proti poruchám erekcie), drogami (heroín, kokaín) a niektorými živočíšnymi jedmi.
Z neurologických príčin je pozorovaný pri poškodení miechy. Priapizmus je častejší aj u krvných ochorení, napríklad pri stavoch spojených so zvýšenou zrážanlivosťou krvi, pri leukémií a pri kosáčikovej anémii.
Prejavy
Priapizmus sa radí medzi akútne stavy v urológii. Erekcia trvá niekoľko hodín, je nepríjemná a môže byť bolestivá.
Pri dlhom trvaní môže viesť k ohrozeniu tkaniva penisu.
Dlhodobo prekrvený penis môže začať trpieť nedostatkom kyslíka, hromadiaca sa krv môže začať tvoriť zrazeniny a nakoniec môže dôjsť k trvalému poškodeniu cievnej štruktúry penisu. To môže u neliečeného priapizmu viesť k trvalej impotencii.
Diagnostika
Pacienta s predpokladaným priapizmom by mal čo najskôr vyšetriť urológ.
Základom sú informácie o charaktere a dĺžke ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie penisu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/priapismus
Použité zdroje: základné zdroje textu