Pavor nocturnus (nočný des, nočné mory)

Pavor nocturnusPavor nocturnus [pavor nokturnus] sa slovensky označuje ako „nočný des„. Ide o krátky, ale veľmi nepríjemný stav, ktorý radíme medzi poruchy spánku. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Pavor nocturnus/nočné mory a ich príčiny


Pavor nocturnus vzniká ako porucha spánku, najčastejšou výskyt je medzi deťmi, dospievajúcimi a mladými dospelými do 30 rokov veku.

Presná príčina nie je známa, predpokladá sa určitý genetický predpoklad, pretože niektoré formy nočných desov/nočných môr majú typický rodinný výskyt.

Vyššia frekvencia nočných desov majú ľudia s inými poruchami spánku ako je napríklad narkolepsia a námesačnosť.

Predpokladá sa zvýšené riziko nočného desu u ľudí s chronicky nedostatočným spánkom a v chronickom strese.

Prejavy

Pavor nocturnus sa objavuje v prvých hodinách spánku, na rozdiel od klasických nočných môr (tj. nepríjemných desivých snov) sa však objavuje v tzv. non-REM spánku, kedy sa sny nezdajú.

Pavor nocturnus je stav spojený s náhlym úľakom až desom, postihnutý jedinec sa prebudí s výkrikom a pocitom neurčitého strachu a ohrozenia.

Nočná mora býva sprevádzaná potením, búšením srdca a niekedy plačom. Postihnutý človek po epizóde nočného desu zvyčajne veľmi rýchlo zaspí a ráno si nič (alebo takmer nič) nepamätá.

Diagnostika

Diagnóza môže byť stanovená na základe opísaných charakteristických príznakov, zvyčajne sa robí vyšetrenie v tzv. spánkovom laboratóriu, kedy je pacient pri spánku monitorovaný a určuje sa prítomnosť rôznych spánkových porúch.

Ak je podozrenie, že nočná mora je príznakom niektorého organického neurologického ochorenia, je možné vykonať CT vyšetrenie (dospelí) alebo magnetickú rezonanciu mozgu (deti).

Liečba

Liečba väčšinou zahŕňa dostatočný pravidelný spánok a zákaz väčšieho jedla tesne pred spaním.

Väčšina nočných desov sama vymizne, obvyklé je to pre formy vznikajúce v detstve. V niektorých prípadoch sa môžu podávať niektoré antidepresíva alebo lieky zo skupiny benzodiazepínov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pavor-nocturnus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button