Otoskleróza

otosklerózaOtoskleróza je chorobný proces postihujúci oblasť vnútorného ucha a je relatívne častým dôvodom porúch sluchu a ďalších ťažkostí. K pochopeniu choroby si musíme povedať krátko o anatómii ucha a o prenose zvukového vlnenia.

Zvuk je ako mechanické vlnenie zachytené lievikovitým ušným lalokom, prechádza cez zvukovod až k bubienku, ktorý sa rozkmitá.

Ďalej sa nachádza stredné ucho, v ktorom sú tri drobné kostičky – kladivko, nákovka a strmienok. Tie prevezmú kmitanie z bubienka a prevedú ich na kostený labyrint, v ktorom sa nachádza vlastné ústrojenstvo sluchu, tzv. slimák.

Tu sa na zmyslových bunkách prevedie kmitanie na nervové vzruchy a tie sú potom nervovými vláknami prevedené do mozgu. Podstatou otosklerózy je zmena a novotvorba kostného tkaniva strmienku a kosteného labyrintu vnútorného ucha.

Postihnuté je aj miesto, kde nalieha strmienok na labyrint a strmienok k nemu čiastočne prirastie. Dôsledkom je zhoršená pohyblivosť strmienka a narušenie prevodu zvukových vibrácií do slimáka.

Príčiny otosklerózy


Hoci k istej degenerácii kosteného aparátu vnútorného a stredného ucha dochádza v neskorom veku u väčšiny ľudí, otoskleróza vzniká už u mladých ľudí, často vo veku medzi 30-40 rokov.

Predpokladá sa, že sa jedná o dôsledok geneticky vrodenej poruchy, možný podiel môžu mať aj hormonálne vplyvy, preto sa choroba častejšie vyskytuje u žien.

Vyšší výskyt ochorenia s názvom otoskleróza je u pacientov trpiacich osteopetrózou.

Príznaky

Hlavným prejavom je postupná strata sluchu, niekedy sa objavuje aj pocit hučania a pískanie v uchu (odborne tinnitus).

Vzhľadom k blízkemu uloženiu zmyslového ústrojenstva rovnováhy a pohybu sa môže objaviť aj motanie hlavy.

Diagnostika

Vyšetrenie by mal vykonávať lekár ORL.

Okrem priameho vyšetrenia zvukovodu a bubienka pohľadom sa vykonáva špeciálne vyšetrenie na zhodnotenie tiaže a typu nedoslýchavosti (tzv. audiometria).

Liečba

Možnosť ovplyvniť priebeh choroby bez chirurgickej liečby je takmer nemožné, prakticky jedinou neoperačnou možnosťou je vybavenie pacienta audiofónom.

Pomerne účinné sú operačné zákroky, pri ktorých sa odstraňuje strmienok a nahrádza sa implantátom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otoskleroza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button