Osteóm

OsteómOsteóm je nezhubný nádor, ktorý vychádza z kostných buniek (osteocyty). Osteómy sú síce nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť svojmu nositeľovi viacero rozličných problémov. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Osteóm a jeho príčiny


Presná príčina vzniku osteómu nie je jasná a ako u väčšiny nádorov ide o kombináciu genetických predpokladov a vonkajších faktorov (poranenie kostí, zápaly a pod.). Je však známe, že mnohopočetné osteómy môžu vznikať u jedincov trpiacich Gardnerovým syndrómom. U týchto ľudí je príčinou genetická mutácia v APC géne, ktorá spôsobuje výskyt veľkého počtu črevných polypov, z ktorých môže vzniknúť rakovina hrubého čreva. Gardnerov syndróm je v podstate špecifickým podtypom familiárnej adenomatóznej polypózy.

Prejavy

Osteómy vznikajú z kostí. Typicky ich nachádzame v oblasti tvárových kostí a v lebke, presnejšie povedané v blízkosti vedľajších nosových dutín. Svojim rastom môžu spôsobiť bolesť a narušiť komunikáciu vedľajších dutín s hlavnou dutinou nosnou, čo môže vyvolať opakované zápaly dutín. V mieste osteómu dochádza k narušeniu pevnosti kosti a to zvyšuje riziko výskytu patologických zlomenín (zlomeniny spôsobené pôsobením mierne mechanickej sily).

Diagnostika

Osteóm môže byť nájdený pomocou zobrazovacích metód (napr. röntgen a CT vyšetrenie), pre presné zistenie diagnózy je nutné získať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie. Pri výskyte veľkého počtu osteómov je vždy dôležité myslieť na Gardnerov syndróm a dotyčnému kolonoskopicky vyšetriť hrubé črevo.

Liečba

Záleží vždy na konkrétnom prípade. Malé osteómy, ktoré nespôsobujú príznaky, je niekedy možné len pravidelne sledovať. Veľké, rastúce a symptomatické osteómy sa chirurgicky odstraňujú. V prípade výskytu v oblasti hlavy a krku sú zákroky doménou lekárov ORL (ušné, nosné a krčné).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/osteom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.