Úvod / Choroby / Mortonova neuralgia

Mortonova neuralgia

Mortonova neuralgiaMortonova neuralgia je stav postihujúci nervy dolných končatín, ktorý spôsobuje nepríjemné bolesti nôh.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Mortonova neuralgia a jej príčiny:


Stav je zapríčinený stlačením niektorých nervov, ktoré inervujú prsty dolnej končatiny, obvykle ide o druhý a tretí prst. Nervy prebiehajú medzi kosťami a smerujú k jednotlivým prstom a vyššie riziko stlačenia je pri dlhodobom nosení tesnej obuvi, najmä ak má tesnú špičku a tlačí prsty k sebe.

Dlhodobé preťažovanie a tlak pôsobiaci na túto oblasť vedie k vzniku väzivového tkaniva, ktorá nervy stlačí. Početnosť Mortonovej neuralgie je vyššia u ľudí so skrútenou klenbou a plochými nohami.

Prejavy:

Mortonova neuralgia sa prejavuje bolesťou nohy v mieste prednej časti, ktorá prechádza na prsty (zvyčajne druhý a tretí prst). Bolesť sa výrazne zhoršuje pri došľape. Na prstoch sa okrem toho objavujú rôzne neurologické príznaky ako je brnenie, pálenie a pocity zhoršenej citlivosti.

Diagnostika:

Pacient s ťažkosťami je väčšinou vyšetrený ortopédom, o Mortonovej neuralgii svedčí zhoršenie ťažkostí pri stlačení plochy v blízkosti prstov.

Liečba:

Úľavu môžu priniesť špeciálne vložky do topánok, ktoré podporujú kostnú klenbu a do blízkosti stlačených nervových zväzkov sa s efektom aplikujú injekčné kortikoidy. Alternatívou je chirurgický zákrok, pri ktorom sa sprístupnia hlbšie tkanivá a uvoľnia stlačené nervy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *