Melanosis coli

melanosis coliMelanosis coli je porucha pigmentácie steny hrubého čreva, na ktorú sa často príde až pri kolonoskopii, ktorá je však vykonávaná z iného dôvodu. Ide o benígne ochorenie a väčšinou pacientovi nespôsobuje žiadne ťažkosti. Príčinou iného sfarbenie črevnej steny je prítomnosti pigmentu lipofuscínu v bielych krvinkách, makrofágoch.

Príčiny melanosis coli


Najčastejšou príčinou ochorenia je časté užívanie preháňadiel. Preháňadlá prechádzajú tráviacim traktom, až kým nedosiahnu hrubého čreva, kde sú zmenené na svoju aktívne formy.

Bohužiaľ nežiaducim účinkom je možné poškodenie buniek v sliznici čreva, ktoré vedie k apoptóze (forma bunkovej smrti).

Takto poškodené (apoptotické) bunky sú pohltené makrofágmi a tým pádom je zrejmé charakteristické zafarbenie črevnej steny.

Príznaky

Vo väčšine sa príznaky neprejavujú, čiže patrí medzi asymptomatické ochorenia. Medzi výnimočné príznaky patrí plynatosť, krčovité bolesti a častá stolica s hlienom.

Diagnostika

Diagnostika sa vykonáva na základe kolonoskopického vyšetrenia a histologického vyšetrenia vzorky sliznice odobratej pri kolonoskopii.

Liečba

Liečba nie je v tomto prípade potrebná, keďže ide o bezpríznakové ochorenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melanosis-coli

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button