Úvod / Choroby / Mediokalcinóza

Mediokalcinóza

mediokalcinozaMediokalcinóza je označenie pre pomerne prirodzený proces, pri ktorom sa v stene tepien ukladá vápnik. K ukladaniu dochádza v strednej časti tepnových stien, ktorá sa označuje ako "media" preto sa toto ochorenie nazýva mediokalcinóza.

Príčiny mediokalcinózy:


Toto ochorenie je v podstate degeneratívny proces, ktorý sa objavuje u starších ľudí a jeho riziko rastie s vekom. Vyšší výskyt tohto ochorenia bol navyše pozorovaný u ľudí s cukrovkou.

Ukladanie vápnika do steny tepny nijako nezužuje jej vnútorný priesvit a tento proces nebýva sprevádzaný zápalom. Tieto faktory veľmi výrazne odlišujú mediokalcinózu od aterosklerózy (ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol).

Prejavy mediokalcinózy:

Priebeh tohoto ochorenia je asymptomatický, čiže nemá špecifické príznaky. Predpokladá sa, že nemá na ľudské zdravie zďaleka tak negatívne dôsledky ako ateroskleróza, ale úplne nevinná napriek tomu nie je.

Zhoršuje pružnosť cievnej steny, čo môže viesť k vyššiemu preťažovaniu srdca (pumpuje proti väčšiemu odporu), a preto jej prítomnosť zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych a iných komplikácií (známky srdcového zlyhania, choroby obličiek a pod.).

Diagnostika mediokalcinózy:

Mediokalcinózu možno diagnostikovať na základe niektorej zo zobrazovacích metód a ťažšie prípady mediokalcinózy sú dobre viditeľné už na prostom röntgene zachytávajúcim postihnutú tepnu. Pri diagnostike sa využíva členkové meranie tlaku.

Zvápenatelé steny tepien sú totiž pevnejšie, sú horšie stlačiteľné manžetou, a preto spôsobí skreslenie výsledkov. Nameriame kvôli nim falošne vyššie členkové tlaky, kvôli čomu nemusíme správne rozpoznať ischemickú chorobu dolných končatín.

Liečba mediokalcinózy:

Samotná mediokalcinóza sa nijako nelieči. Prevencia a terapia by mali byť smerované k spomínaným kardiovaskulárnym ochoreniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *