Forestierova choroba

Forestierova choroba patrí medzi vzácnejšie choroby, napriek tomu sa s ňou sem-tam stretávame. Odborný termín pre toto ortopedické ochorenie znie dosť zložito – difúzna idiopatická hyperostóza skeletu. To môžeme do slovenčiny preložiť ako „celkové nadmerné zmnoženie kostnej hmoty nejasnej príčiny“. Ako sa táto choroba prejavuje a aké sú jej príčiny? Ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny Forestierovej choroby
Príčina vzniku poruchy nie je celkom jasná, častejšie postihuje mužov, predpokladá sa určitý genetický predpoklad pre jej vznik a zistilo sa, že Forestierova choroba súvisí s metabolizmom organizmu – častejšie postihuje pacientov s cukrovkou 2. typu.
Vyskytuje sa skôr u pacientov nad 50 rokov veku, u mladších sa pokladá za výrazne vzácnejšiu.
Prejavy
U postihnutého začne dochádzať k nadmernému ukladaniu vápnika a kostnej hmoty do mäkkých tkanív pri chrbtici (tj. do šľachových úponov, väzov a pod), postihnuté môžu však byť aj iné lokality ako ramená, rebrá, kolená, a pod.
Najprv sa choroba nemusí prejavovať , potom sú najtypickejšími sťažnosťami bolesti hrudníka.
Ďalšími problémami môže byť celková stuhnutosť, ďalej poruchy pohyblivosti kĺbov, niekedy aj poruchy prehĺtania (pažerák je utláčaný narastajúcou kostnou hmotou v oblasti krčnej chrbtice).
U ťažkých foriem choroby môže byť postihnutý imobilný, čo vedie k vyššiemu riziku vzniku zápalov pľúc.
Diagnostika
Forestierova choroba je väčšinou diagnostikovaná ortopédom a-alebo rádiológom.
Nutný je röntgen chrbtice a ďalších postihnutých miest, kde je nadmerné ukladanie kostnej hmoty dobre viditeľné.
Liečba Forestierovej choroby
Vzhľadom k neznalosti vyvolávajúcej príčiny choroby ju nie je možné ani vyliečiť – odporúčajú sa rehabilitačné cvičenia na uchovanie maximálnej možnej pohyblivosti, z liekov sa používajú najmä lieky proti bolesti.
U pacienta s cukrovkou 2. typu je súčasne nutná čo najlepšia kompenzácia a prevencia vysokej koncentrácie cukru v krvi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/forestierova-choroba
Použité zdroje: základné zdroje textu