Eozinofilná ezofagitída (zápal pažeráka)

Eozinofilná ezofagitídaEozinofilná ezofagitída je ochorenie, ktoré by sme mohli do slovenčiny preložiť ako eozinofilný zápal pažeráka, pričom eozinofily sú podtypom našich bielych krviniek. Eozinofily majú úzky vzťah k alergickým reakciám a parazitárnym infekciám.

Príčiny eozinofílneho zápalu pažeráka


Príčina vzniku eozinofilnej ezofagitídy nie je celkom jasne preskúmaná. Dochádza k vzniku zápalu sliznice pažeráka, ktorá je preplnená eozinofilmi.

Možno k tomu dochádza na podklade potravinovej alergie, ale presný princíp chorobných zmien je stále v štádiu skúmania.

Zistilo sa však, že podstatná časť jedincov s eozinofilnou ezofagitídou má nejaké formy alergií vrátane astmy.

Prejavy

Eozinofilná ezofagitída sa prejavuje poruchami prehĺtania súst a pocitom ich viaznutia v krku. Niekedy sa môže objaviť aj pocit pálenia záhy.

Pomerne zaujímavé je, že sa tieto ťažkosti objavujú skôr u detí a mladších ľudí.

U starších jedincov musíme pri prehĺtacích ťažkostiach vždy myslieť na rakovinu pažeráka, ktorá je u mladých jedincov predsa len málo pravdepodobná.

Diagnostika

Pri poruche prehĺtania zvyčajne vykonáme rádiologické vyšetrenie pasáže pažerákom – človek prehltne tekutú kontrastnú látku a robia sa mu röntgenové snímky, na ktorých vidíme priechod látky tráviacim traktom.

V tomto prípade lekár na snímkach uvidí zvláštne obrúčkaté rozšírenie a zúženie pažeráka.

Druhou možnosťou je prevedenie gastroskopie, pri ktorej lekár uvidí vnútro pažeráka „na vlastné oči“ na obrazovke. Typickým nálezom sú opäť kruhovité prstencovité riasy, ktoré dávajú pažeráku vzhľad podobný priedušnici.

Definitívnu diagnózu možno však urobiť až na základe vzoriek, ktoré lekár gastroskopiou zo sliznice pažeráka odoberie a odošle na histologické vyšetrenie.

Pod mikroskopom bude v sliznici nájdené veľké množstvo eozinofilov.

Liečba

Liečba je pomerne zložitá, čo je dané nepríliš dobrými znalosťami o chorobe. Odporúča sa alergologické vyšetrenie a snaha vyhýbať sa prípadným alergénom v potrave.

Z liekov sa používajú blokátory protónovej pumpy a kortikoidy, u veľmi ťažkých prípadov spojených s výrazným zúžením pažeráka, sa dá pažerák rozťahovať pomocou špeciálneho balónika počas gastroskopie (tzv. dilatácia pažeráka).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/eozinofilni-ezofagitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button