Kalprotektin v stolici
Čo je to kalprotektin v stolici, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia, a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Fekálny kalprotektin čiže kalprotektin v stolici je moderné a lekárom mimo gastroenterológiu len málo známe vyšetrenie.
Jeho význam však postupne narastá a zdá sa, že ovplyvní vyšetrovacie a terapeutické postupy neinfekčných črevných zápalov. Už len z toho dôvodu je vhodné o ňom niečo vedieť.
Princíp kalprotektinu v stolici
Vyšetrenie fekálneho kalprotektinu je špeciálnym typom laboratórneho vyšetrenia stolice. Fekálny kalprotektin je bielkovina, ktorá sa nachádza v bielych krvinkách.
Úplne logicky potom z koncentrácie kalprotektinu v stolici odhadujeme prítomnosť a závažnosť zápalu v stene čreva.
Čím viac kalprotektinu, tým je viac bielych krviniek v črevnej stene a tým rozsiahlejší je zápal.
Využitie vyšetrenia
Vyšetrenie fekálneho kalprotektinu má význam pri diagnostike neinfekčných črevných zápalov ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
Ak má človek tráviace ťažkosti, vykonáme vyšetrenie kalprotektinu a pri normálnej hodnote stav skôr označujeme ako funkčné ťažkosti čriev (napr. dráždivé hrubé črevo).
Pri zvýšenej hodnote je podozrenie na zápal a treba vykonať kolonoskopiu, alebo iné vyšetrenia.
Vyšetrenie kalprotektinu nás však informuje aj o tom ako zápaly reagujú na liečbu a ukázalo sa, že zo zvýšeného množstva fekálneho kalprotektinu (u pacienta s Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou v stabilizovanej forme) môžeme odvodiť nadchádzajúci vznik choroby.
Nevýhody tejto vyšetrovacej metódy
Ide o nepriame vyšetrenie, ktoré môže byť falošne pozitívne – zvýšený kalprotektin môže byť aj u ďalších chorôb ako je rakovina hrubého čreva, alebo infekčné zápaly čriev.
Nie je to až tak zlé, proste si musíme uvedomiť, že zvýšená hladina kalprotektinu nám hovorí, že je v tráviacom systéme niečo zle, ale nemôžeme úplne spoľahlivo povedať, čo.
Ďalšou nevýhodou je menšia dostupnosť. Zatiaľ stále predsa len ide o novinku, ktorá si musí v lekárskej praxi ešte nájsť svoje miesto.
Výhody
Hlavnou výhodou je neinvazívnosť vyšetrenia, potrebujeme len vzorku stolice.
Táto vyšetrovacia metóda sa môže stať veľmi užitočnú v diagnostike a monitorovaní neinfekčných črevných zápalov u pacientov, ktorí odmietajú kolonoskopiu a celkovo môže znížiť počty vykonávaných kolonoskopických vyšetrení.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kalprotektin-ve-stolici
Použité zdroje: základné zdroje textu