Youngov syndróm

Youngov syndrómYoungov syndróm ja mladý syndróm a veľmi zriedkavá porucha, ktorá postihuje hlavne funkciu dýchacieho systému a mužského genitálu. Viac o tomto syndróme, jeho príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Youngov syndróm a jeho príčiny


Presná príčina Youngovho syndrómu nie je známa, jeho výskyt v 20. storočí začal výrazne klesať.

Niektorí autori predpokladajú, že syndróm sa u niektorých postihnutých začal rozvíjať pri častom kontakte s ortuťou, a že podstatou je narušenie hybnosti slizničných riasiniek v dýchacích cestách a bičíkov u spermií.

Prejavy

V dýchacích cestách sa začne hromadiť hlien a zhoršuje sa schopnosť vykašliať ho.

Daný jedinec býva zahlienený, má častejšie zápaly dutín a zápaly priedušiek a vznikajú u neho bronchiektázie (rozšírenie priedušiek) vplyvom hromadiaceho sa hlienu.

Spermie sa horšie pohybujú a nedochádza k jejich uvoľňovaniu zo semenníkov. V ejakulátovej tekutine sa prakticky vôbec nenachádzajú. Výsledkom je porucha plodnosti postihnutého muža.

Diagnostika

Diagnóza sa môže určiť na základe klinických príznakov a ejakulátu, ale kvôli narastúcej rarite choroby nie je ľahké určiť správnu diagnózu.

Liečba

Základom terapie je opakovaná liečba infekcií dýchacích ciest s antibiotikami a podávanie liekov rozpúšťajúcich hlien (mukolytiká).

Liečba narušenej plodnosti je ťažká a často neúspešná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/younguv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button