Wolff-Parkinson-White syndróm

Wolff-Parkinson-White syndróm je v bežnej medicíne skracovaný pod názvom WPW [vépévé] syndróm. Väčšinou ho poznajú internisti a zaujíma predovšetkým kardiológov. WPW syndróm býva obvykle zistený u mladých ľudí, ktorí sa sťažujú na opakované záchvaty búšenia srdca a kolapsové stavy. Viac o tomto syndróme sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Wolff-Parkinson-White syndróm a jeho príčiny
Príčinou je drobná vada prevodného srdcového systému, ktorá býva vrodená, alebo môže vzniknúť v priebehu niektorých srdcových chorôb (napr. myokarditída).
Za normálnych okolnosti sú srdcové predsiene elektricky izolované od srdcových komôr okrem jedného miesta, kde AV uzol prechádza v Hisov zväzok. Elektrické vzruchy vznikajú v zdravom srdci v oblasti sieni a cez AV uzol a Hisov zväzok sa prevedú na komory.
U WPW syndrómu sa vyskytuje ďalšia nadbytočná spojka, ktorou sa môže vzruch previesť zo sieni na komory. Táto spojka navyše prevádza vzruch rýchlejšie než spomínaná bežná cesta vedúca cez AV uzol.
Prejavy
Samotný WPW syndróm sa nemusí väčšinu času nijako prejavovať, ale môžeme ho spoznať na EKG.
U ľudí s WPW syndrómom sa však stáva, že kvôli prítomnosti viac spojok medzi predsieňami a komorami sa v nich môže elektrický vzruch zacykliť a vyvolať poruchu rytmu spojenú s veľmi rýchlou tepovou frekvenciou (označujeme ju skratkou AVRT), ktorú človek vníma ako búšenie srdca, niekedy sa objavujú pocity dušnosti a kolapsu.
Okrem toho je WPW syndróm spojený aj so vznikom závažných arytmií, ako je komorová tachykardia a fibrilácia komôr, to je však našťastie výrazne vzácnejšie než AVRT.
Diagnostika
WPW syndróm možno rozpoznať na EKG, kde sú určité zmeny, ktorým dominuje charakteristická delta vlna v QRS komplexu. Možné poruchy rytmu sú znova zistené na EKG.
Pri podozrení na WPW syndrómu u človeka s klinickými ťažkosťami sa zvyčajne vykonáva elektrofyziologické vyšetrenie, ktoré diagnózu potvrdí.
Liečba
Základom terapie je prevedenie katetrizačnej ablácie s cieľom zlikvidovať tkanivo, ktoré predstavuje nadbytočnú spojku sieni a komôr.
Arytmia vzniknutá v rámci WPW syndrómu sa lieči klasicky (antiarytmiká, elektrická verzia pod.).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/wolff-parkinson-white-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu