Westov syndróm

Westov syndrómWestov syndróm je označenie pre nebezpečný typ epilepsie, ktorá sa vyskytuje v detskom veku. Problematický je najmä v tom, že môže viesť k poškodeniu mozgu a narušeniu mentálneho vývoja dieťaťa. Syndróm sa o niečo častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat. Viac zaujímavých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Westov syndróm a jeho príčiny


Pre Westov syndróm platí to isté čo pre epilepsiu všeobecne.

V mozgu sa vyskytujú narušené nervové bunky, ktoré vysielajú abnormálne elektrické signály. Tieto signály sa rozširujú po mozgu a spôsobujú vlastne záchvat. Vznik týchto „epileptických“ nervových buniek nie je presne vysvetlený.

Môže sa jednať o drobnú poruchu pri vývoji mozgu u zárodku, snáď má vplyv chvíľkový nedostatok kyslíka pri tehotenstve alebo pri pôrode.

Predpokladá sa aj možnosť, že záchvaty pri Westovom syndróme sú vyvolané nerovnováhou v neurotransmiteroch, čo sú zlúčeniny prenášajúce signály medzi nervovými bunkami v mozgu.

Prejavy

Westov syndróm sa prejavuje kŕčovými epileptickými záchvatmi. Niekedy sa jedná o záchvaty náhlych kŕčov celého tela alebo niektorých svalových skupín. Inokedy sa objavujú sťahy krčných svalov, ktoré prinútia hlavu skloniť sa bradou k hrudi.

Pomerne špecifickým javom u Westovho syndrómu sú tiež tzv. salaamové kŕče. Názov pochádza s moslimského pozdravu salaam aleikum. Dieťa totiž pri záchvate sede odmrští paže a hlboko sa predkloní, čo lekárom pripomínalo moslimský pozdrav.

Opakované záchvaty vedú k postihnutiu vyvíjajúceho sa mozgu a syndróm tak býva spojený s mentálnou retardáciou rôzneho stupňa.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurológ – nutné je klasické neurologické vyšetrenie a zhodnotenie záchvatových stavov.

Ďalej sa vykonáva zhodnotenie mozgových vĺn pomocou EEG vyšetrenia, ktoré môže preukázať abnormálny záznam.

Liečba

Používajú sa lieky zo skupiny antiepileptík a pomerne úspešným liekom je napodiv aj kortikotropín (ACTH). Jeho efekt môže poukazovať na to, že na Westovov syndróm má istý podiel akási hormonálna porucha.

Pre medikov: Predpokladá sa abnormálne vysoká tvorba hormónu CRH alebo Kortikotropín Releasing Hormónu, ktorú podávaný ACTH tlmí.

Pri správne vedenej liečbe môžu niektoré z detí zostať bez trvalých následkov. Napriek tomu však existuje veľké percento tých, ktoré majú doživotné následky v zmysle zníženej inteligencie a porúch hybnosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/westuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button