Westov syndróm
Westov syndróm je označenie pre nebezpečný typ epilepsie, ktorá sa vyskytuje v detskom veku. Problematický je najmä v tom, že môže viesť k poškodeniu mozgu a narušeniu mentálneho vývoja dieťaťa. Syndróm sa o niečo častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat. Viac zaujímavých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Westov syndróm a jeho príčiny
Pre Westov syndróm platí to isté čo pre epilepsiu všeobecne.
V mozgu sa vyskytujú narušené nervové bunky, ktoré vysielajú abnormálne elektrické signály. Tieto signály sa rozširujú po mozgu a spôsobujú vlastne záchvat. Vznik týchto „epileptických“ nervových buniek nie je presne vysvetlený.
Môže sa jednať o drobnú poruchu pri vývoji mozgu u zárodku, snáď má vplyv chvíľkový nedostatok kyslíka pri tehotenstve alebo pri pôrode.
Predpokladá sa aj možnosť, že záchvaty pri Westovom syndróme sú vyvolané nerovnováhou v neurotransmiteroch, čo sú zlúčeniny prenášajúce signály medzi nervovými bunkami v mozgu.
Prejavy
Westov syndróm sa prejavuje kŕčovými epileptickými záchvatmi. Niekedy sa jedná o záchvaty náhlych kŕčov celého tela alebo niektorých svalových skupín. Inokedy sa objavujú sťahy krčných svalov, ktoré prinútia hlavu skloniť sa bradou k hrudi.
Pomerne špecifickým javom u Westovho syndrómu sú tiež tzv. salaamové kŕče. Názov pochádza s moslimského pozdravu salaam aleikum. Dieťa totiž pri záchvate sede odmrští paže a hlboko sa predkloní, čo lekárom pripomínalo moslimský pozdrav.
Opakované záchvaty vedú k postihnutiu vyvíjajúceho sa mozgu a syndróm tak býva spojený s mentálnou retardáciou rôzneho stupňa.
Diagnostika
Diagnózu stanovuje neurológ – nutné je klasické neurologické vyšetrenie a zhodnotenie záchvatových stavov.
Ďalej sa vykonáva zhodnotenie mozgových vĺn pomocou EEG vyšetrenia, ktoré môže preukázať abnormálny záznam.
Liečba
Používajú sa lieky zo skupiny antiepileptík a pomerne úspešným liekom je napodiv aj kortikotropín (ACTH). Jeho efekt môže poukazovať na to, že na Westovov syndróm má istý podiel akási hormonálna porucha.
Pre medikov: Predpokladá sa abnormálne vysoká tvorba hormónu CRH alebo Kortikotropín Releasing Hormónu, ktorú podávaný ACTH tlmí.
Pri správne vedenej liečbe môžu niektoré z detí zostať bez trvalých následkov. Napriek tomu však existuje veľké percento tých, ktoré majú doživotné následky v zmysle zníženej inteligencie a porúch hybnosti.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/westuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu