Úvod / Syndrómy / Sézaryho syndróm

Sézaryho syndróm

Sézaryho syndrómSézaryho syndróm (Sézaryho choroba) je označenie pre kožný lymfóm, ktorý je združený s výskytom ďalších príznakov.

Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Sézaryho syndróm a jeho príčiny


Príčina vzniku Sézaryho syndrómu nie je jasná, zrejme ide ako u ostatných podobných ochorení o súhru určitého genetického predpokladu a vplyvov vonkajšieho prostredia. Lymfóm v prípade Sézaryho syndrómu vzniká z T-lymfocytov, čo je podtyp bielych krviniek, ktorý dozrieva v detskej žľaze (týmuse) a je zodpovedný za bunkovú imunitnú odpoveď.

Prejavy

U Sézaryho syndrómu sa lymfóm šíri v koži. To vedie k vzniku začervenanej vyrážky, ktorá pripomína ekzém a veľmi silno a nepríjemne svrbí. Okrem vyrážky sa objavuje zväčšenie pečene, zväčšenie sleziny a nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín.

Diagnostika

Niekedy nie je ľahké určiť práve túto diagnózu. Pacient sa často dostane do starostlivosti kožného lekára a podozrenie na lymfóm je vyslovené potom, čo vyrážky nereagujú na žiadnu kožnú liečbu.

Zväčšené uzliny (aj pečeň so slezinou) môžu byť nahmatané, prípadne zobrazené ultrazvukom. V krvnom obraze môžu a nemusia byť prítomné zmeny počtu bielych krviniek, k diagnóze je nutné získať na histologické vyšetrenie buď vzorku napadnutej lymfatickej uzliny, alebo vzorku napadnutej kože.

Liečba Sézaryho syndrómu

Terapia spadá do kompetencie hematológov a onkológov. Využívajú sa určitá individuálne terapeutická schémy, ktoré zahŕňajú kombináciu celkovej vnútrožilovo podávanej chemoterapie s lokálne podávanými chemoterapeutikami (špeciálna vodné roztoky, masti), ožarovaním kože a fototerapiou (vystavenie kože svetelnému žiareniu o určitej vlnovej dĺžke).

Sézaryho syndróm
5 (100%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *