Mendelsonov syndróm

Mendelsonov syndróm pri resuscitáciiMendelsonov syndróm je stav, kedy dôjde k vdýchnutiu obsahu žalúdka, čo následne vyvolá ťažký chemický zápal pľúc. Žalúdočný obsah je veľmi kyslý, navyše môže obsahovať zvyšky potravy. Ak sa táto agresívna zmes dostane do pľúc, spôsobí ich ťažké poškodenie. Z poškodených pľúcnych ciev sa môže do pľúc dostať tekutina, čo je v podstate obraz pľúcneho edému. Narušené pľúcne tkanivo môže byť okrem toho následne napadnuté baktériami a pôvodne neinfekčný chemický zápal prejde do klasického bakteriálneho zápalu pľúc.

Mendelsonov syndróm a jeho príčiny


Zvyčajne je k vdýchnutiu obsahu žalúdka potreba celého radu faktorov, ktoré spôsobia nedostatočnú funkciu záklopky hrtanovej – celková anestézia pri operačných zákrokoch a iné poruchy vedomia, obrny svalov krčnej oblasti, poloha poležiačky pod.

Rizikom sú z týchto dôvodov najmä operácie vykonávané v celkovej anestézii a resuscitácia.

Pri resuscitácii leží človek vo vodorovnej polohe a stláčanie hrudníka môže spôsobiť vytláčanie žalúdočného obsahu smerom nahor, odkiaľ je potom vdýchnutý.

Prejavy

Hlavným prejavom je dýchavičnosť a kašeľ. Ak sa pľúcne tkanivo infikuje, nastúpia k tomu ešte teploty.

Prejavy môžu byť značne dramatické a Mendelsonov syndróm pomerne často končí smrťou postihnutého.

Prevencia

Pred operačným zákrokom nie je od veci podať pacientovi lieky znižujúce kyslosť žalúdočnej šťavy a počas operácie je vhodným riešením intubácia, tj. zavedenie trubice do dýchacích ciest, ktorá oddelí dýchaciu sústavu od tráviacej.

Podobne možno riešiť stav pri resuscitácii. Je nutné poznamenať, že intubácia nie vždy dotyčného ochráni.

Diagnostika

Stav zvyčajne vzniká krátku dobu po resuscitácii či po operácii v celkovej anestézii. V krvných náberoch zistíme výkyvy v krvných plynoch (pokles obsahu kyslíka).

Poškodenie pľúc žalúdočným obsahom možno zistiť uskutočnením CT vyšetrenia hrudníka.

Liečba

Jedinca s Mendelsonovým syndrómom by mal byť umiestnený na monitorované lôžko na ARO či JIS. Mala by byť znovu vykonaná intubácia a zistenie umelej pľúcnej ventilácie (tj. za chorého dýcha prístroj).

Podávajú sa kortikoidy, ktoré tlmia zápalovú reakciu na chemicky agresívny žalúdočny obsah.

Okrem toho je nutné podávať antibiotiká, ktoré zabránia bakteriálnej infekcii postihnutého tkaniva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mendelsonuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button