Úvod / Syndrómy / Chilaiditiho syndróm

Chilaiditiho syndróm

Pod tajuplným názvom Chilaiditiho syndróm sa skrýva relatívne vzácna anatomická odchýlka. Väčšinou sa nijako neprejavuje, niekedy však môže mať citeľné a nebezpečné komplikácie. Čo je to Chilaiditiho syndróm, aké má príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny Chilaiditiho syndrómu


Podstatou syndrómu je stav, keď sa záhyb hrubého čreva vtlačí do priestoru medzi bránicou a hornou plochou pečene, tj. do oblasti pravého podrebria (za normálnych okolností sa pečeň tesne dotýka bránice).

Prečo k tomuto javu u niekoho dôjde, nie je celkom jasné. Zdá sa, že tento syndróm je častejší u osôb s dlhým hrubým črevom, niekedy sa dáva do súvislosti s pečeňovými ochoreniami, ale presný názor na vec neexistuje.

Prejavy

Záhyb čreva medzi pečeňou a bránicou sa vôbec nemusí prejavovať a zistí sa ako náhodný nález na röntgene. Niekedy však môžu vzniknúť komplikácie – záhyb sa môže zrotovať a zaškrtiť, čo vedie k črevnej nepriechodnosti, zvracaniu a bolestiam brucha. Niekedy môžu syndróm sprevádzať bolesti na hrudi.

V prípade, že črevný úsek tlačí smerom nahor na bránicu, môže utláčať pravú časť pľúc a stať sa pôvodcom dýchavičnosti.

Diagnostika

Diagnózu potvrdí röntgen hrudníka či röntgen brucha, ktorý ukáže črevo naplnené vzduchom pod bránicou.

Liečba

Terapia je skôr konzervatívna. Ak ide o náhodný nález, pacienta zvyčajne stačí sledovať.

V prípadoch nezávažných príznakov sa niekedy podávajú lieky na zlepšenie pohyblivosti tráviaceho traktu.

Pokiaľ dôjde k zaškrtenie záhybu čreva a k zástave odchode stolice, môže byť potrebné chirurgické riešenie spočívajúce v uvoľnení a eventuálne aj odstránení postihnutého úseku.

Chilaiditiho syndróm
4.9 (98.89%) 18 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *