Ashermanov syndróm

Ashermanov syndróm je označenie pre gynekologickú poruchu, pri ktorej došlo ku zrastom maternice. Má za následok zmenšenie objemu dutiny maternice, v ťažkých prípadoch až jej úplnému vymiznutiu. Čo je to Ashermanov syndróm, aké má príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny Ashermanovho syndrómu


Možných príčin vzniku zrastov je niekoľko, najčastejšie sa jedná o následky vnútromaternicových poranení pri gynekologických zákrokoch, najčastejšie pri kyretáži (vyšetrenie maternicovej dutiny pomocou lyžicového nástroja) – niekedy ako vyšetrovacia metóda, niekedy ako zákrok vykonávaný pri umelom ukončení tehotenstva, či po pôrode.

To isté platí aj pre chirurgické zákroky na maternici (cisársky rez, odstránenie myómov a pod). Po tom všetkom môže Ashermanov syndróm vzniknúť.

Prejavy

Zrasty maternice sa môžu prejaviť poruchami menštruácie, niekedy aj jej vymiznutím, kedy zabráňujú odtoku krvi.

Niekedy môže dôjsť k znepravidelneniu či vymiznutiu menštruačného krvácania aj z toho dôvodu, že zjazvené zrastajúce tkanivo maternice stratí schopnosť odpovedať na hormonálne podnety.

Okrem toho sa môžu vyskytovať bolesti brucha a vzhľadom k narušeným anatomickým pomerom v maternici sa žena môže stať neplodnou.

Aj pri zachovanej plodnosti je vyššie riziko samovoľného potratu a u žien tehotných s Ashermanovým syndrómom častejšie nachádzame rôzne poruchy vývoja placenty.

Diagnostika

Zrasty možno najlepšie určiť „na vlastné oči“ pri endoskopickom vyšetrení maternice, tj. pri hysteroskopii.

Liečba

Zrasty možno mechanicky rozrušiť. Väčšinou sa vykoná operačná hysteroskopia, kedy sa pod optickou kontrolou zavedú operačné nástroje a nimi sa zrasty zrušia.

Prognóza nie je však príliš dobrá, pretože zrasty sa môžu po čase objaviť znova.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ashermanuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button