Azoospermia

azoospermiaAzoospermia znamená absenciu spermií v ejakuláte. Často sa to zamieňa s termínom aspermia, čo však znamená úplnú absenciu ejakulátu počas orgazmu (suchý orgazmus). Pri azoospermii je ejakulát prítomný, ale chýbajú spermie.

Azoospermia a jej príčiny


Spermie sa u muža vytvárajú v semenníkoch, následne sú uložené v nadsemenníkoch a následne sa pri ejakulácii trubicovitými semenovodmi dostávajú do oblasti prostaty, kde sa pohlavný trakt napája na vylučovaciu sústavu.

Ejakulát sa potom vylúči z tela muža cez močovú trubicu. Tekutý ejakulát nie je u zdravého muža tvorený iba spermiami, ale obsahuje aj produkty ďalších prídavných žliaz, ako je napríklad prostatický sekrét a tekutina tvorená semennými vačkami.

Príčin azoospermie môže byť viac. Princípy sú v podstate dva – buď je narušená tvorba a vývoj spermií v semenníku, alebo je nejakým spôsobom narušený ich transport pohlavným traktom počas vlastnej ejakulácie.

1. Poškodenie tkaniva semenníkov

Produkcia spermií v semenníkoch môže byť narušená po ťažšom úraze, vplyvom radiačného žiarenia a chemoterapie, pri neliečenej poruche zostupu semenníkov, alebo u chronických zápalov semenníkov.

Narušené (aj keď nie poškodená v pravom slova zmysle) tkanivo semenníkov je z vrodených stavov napríklad pri Klinefelterovom syndróme, ktorý súvisí s prítomnosťou nadpočetného chromozómu X v bunkách postihnutého muža.

2. Hormonálne poruchy

Pre vývoj spermií v semenníkoch sú dôležité najmä dva hormóny – folikuly stimulujúce hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH). Ich koncentrácia sa môže znižovať pri ochoreniach hypofýzy alebo iných súvisiacich častiach mozgu.

Z vrodených porúch nepriaznivo ovplyvňujúcich hladinu pohlavných hormónov, napríklad Kallmanov a Prader-Williho syndróm.

3. Poruchy vývodných ciest pohlavného traktu

V prípade narušenia funkcie semenovodov pred miestom, kde do nich ústia semenné vačky sa objaví azoospermia, ejakulát je potom tvorený tekutinou zo semenných vačkov a prostatického sekrétu.

Príčinou môžu byť chronické infekcie postihujúce obidva semenovody, ktorá môže viesť k ich zúženiu a uzatvoreniu.

Z lekárskych zákrokov sa azoospermia objavuje po prerušení semenovodov (vasektómia). Zriedkavo existujú aj vrodené vývojové chyby semenovodov, ktoré môžu výnimočne aj chýbať.

Prejavy

azoospermia (deficit spermii)Azoospermia sa nemusí žiadnym spôsobom prejaviť.

Samotná ejakulácia je prítomná a problém sa zistí, keď partnerka nie je schopná otehotnieť.

Muž s azoospermiou je pochopiteľne neplodný.

Diagnostika

Azoospermia býva zistená v rámci vyšetrovania poruchy plodnosti, k jej diagnostike postačí vzorka ejakulátu.

Následne sa rieši príčina neprítomnosti spermií v ejakuláte, vyšetrenie môže byť dosť komplexné a zahŕňa ako stanovovanie koncentrácie hormónov, tak vyšetrenie chromozomálnej výbavy buniek (karyotyp) a vyšetrenie pohlavného a vylučovacieho traktu muža urológom.

Liečba

Neprítomnosť spermií v ejakuláte musíme brať ako jasný príznak, ktorý možno liečiť len vtedy, ak je zistená riešiteľná príčina.

Ak sa problém nedá vyriešiť, v niektorých prípadoch môžeme situáciu riešiť v oblasti reprodukčnej medicíny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/azoospermie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button