Zylagren

ZylagrenZylagren sa radí medzi lieky na riedenie krvi a pomerne často ho nachádzame v medikácii pacientov s chorým srdcom. Jeho účinnou látkou je zlúčenina clopidogrel [klopidogrel].

Princíp lieku Zylagren


Clopidogrel účinkuje na úrovni metabolizmu krvných doštičiek.

Narušuje receptory na ich povrchu a tým znižuje ich schopnosť sa zhlukovať a vytvárať krvnú zrazeninu.

Využitie

Tento liek sa užíva samotný alebo v kombinácii s inými liekmi na riedenie krvi.

Spolu s liekmi obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal i.) podávame Zylagren po určitú dobu po zavedení stentov do tepien (napr. stenty srdcových tepien pri liečbe infarktu srdca alebo stenty tepien dolných končatín pri PAOD), kedy znižujú riziko ich uzáveru.

Okrem toho môžeme Zylagren v kombinácii s ďalšími liekmi podať nárazovo pri liečbe akútneho infarktu.

Dlhodobo možno podávať samotný Zylagren ako alternatívu za lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (už vyššie spomínaný Aspirín, Anopyrin, Godasal i.) a to v tom prípade, keď má pacient na tieto lieky alergiu alebo inú neznášanlivosť.

Medzi indikácie podávania potom patrí angina pectoris, ischemická choroba dolných končatín, prevencia opakovania infarktu a ischemickej mozgovej mŕtvice.

Podávanie

Záleží na ošetrujúcom lekárovi a dôvodu podania.

V prípade akútneho stavu (ako je infarkt myokardu) sa podávajú až štyri 75 miligramové tablety (tj. dávka 300 miligramov), pri chronickom podávaní sa väčšinou predpisuje 1 tableta o sile 75 miligramov denne.

Nevýhody

Podobne ako iné lieky na riedenie krvi zvyšuje Zylagren riziko krvácavých stavoch vrátane krvácania z nosa, krvácania do tráviaceho traktu a krvácavej mozgovej mŕtvice.

Zriedkavo môže jeho užívanie sprevádzať výrazný pokles bielych krviniek alebo doštičiek.

Všeobecne je však riziko vzniku nežiaducich účinkov nižšia ako u liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zylagren

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button