Yellox

YelloxYellox je prípravok, ktorý užívajú ľudia po niektorých očných operáciách. Účinnou zložkou je zlúčenina bromfenak (bromfenac).

Princíp lieku Yellox


Bromfenak patrí medzi menej známe nesteroidné protizápalové lieky, blokuje enzým cyklooxygenázu (COX), tým tlmí zápalové procesy a znižuje pocit bolesti.

Využitie

Tento liek je používaný v očnom lekárstve po operáciách šedého zákalu ako prevencia bolesti a zápalových komplikácií.

Podávanie

Preparát sa vyrába v podobe suspenzie, ktorá sa užíva lokálne ako očné kvapky. Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka 2x denne (ráno a večer).

Nepoužívajte viac ako jednu kvapku do postihnutého oka (očí) dvakrát denne.

S aplikáciou sa začína v deň po operačnom zákroku a pokračuje sa až 3 týždne po zákroku. Presné dávkovanie a dobu užívania oznámi ošetrujúci očný lekár.

Nie je vhodné prestať používať daný liek bez toho, aby sa pacient poradil so svojím lekárom. Bolo zistené, že po vysadení Yelloxu sa objavilo v zriedkavých prípadoch znovu prepuknutie zápalovej odpovede napr. vo forme makulárneho edému (opuchu sietnice), z dôvodu operácie šedého zákalu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Pri danom preparáte nemožno vylúčiť vznik lokálneho podráždenia alebo alergickej reakcie (bolesť, pálenie, začervenanie, svrbenie oka, pocit cudzieho telesa).

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. zápal oka, poškodenie a zápal povrchu oka, výtok z oka, podráždenie alebo bolesť v oku, opuchnutie alebo krvácanie očného viečka, zhoršené videnie v dôsledku zápalu, plávajúce bodky pred okom alebo zhoršujúce sa videnie, ktoré môžu indikovať krvácanie alebo poškodenie zadnej časti oka (sietnica), problémy s očami, citlivosť na svetlo, obmedzené alebo rozmazané videnie, opuch tváre, kašeľ, krvácanie z nosa alebo nádcha.

Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. poškodenie povrchu oka, začervenanie oka, astma.

Yellox je vhodné uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Nepoužívať tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na fľaši a vonkajšom balení po „EXP“.

Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci. Uchovávať pri teplote do 25 °C. Fľaša by sa mala zlikvidovať 4 týždne po prvom otvorení (aj keď sa v nej nachádza zvyšok roztoku), aby nedošlo k infekcii.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button