Verrumal

VerrumalVerrumal je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu bradavíc. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnými látkami sú fluórouracil a kyselina salicylová.

Princíp lieku Verrumal

Fluórouracil patrí medzi cytostatiká (lieky potláčajúce rast buniek). Fluóruracil účinkuje na bunky vo fáze rastu – čo je prípad bradavíc, a to na úrovni prepisu genetických informácií v nukleových kyselinách.

Kyselina salicylová účinkuje ako keratolytikum – látka, ktorá zmäkčuje a odstraňuje zrohovatenú vrstvu kože, čím uľahčuje prienik fluórouracilu do tkaniva bradavíc. Rovnaký účinok má aj dimetylsulfoxid, ktorý je súčasťou roztoku.

Využitie

Verrumal sa využíva v liečbe kožných bradavíc. Bradavice sú kozmeticky odpudivé výrastky, ktoré sú spôsobené infekciou HPV vírusom. O bradaviciach môžeme v podstate uvažovať ako o (nezhubných) nádoroch, a preto je proti nim cytostatikum tak účinné.

Podávanie

Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý sa pomocou štetca opakovane (2 až 3x denne) nanáša priamo na bradavicu. Bradavice na povrchu odumiera a odumreté vrstvy sa musia pred ďalšou aplikáciou odstrániť.

Celková ošetrovaná plocha nemá presiahnuť 25 cm². Priemerná dĺžka liečby je 6 týždňov. Dôležitá je však dôsledná každodenná aplikácia. Zdravá koža nemá prísť do styku s liekom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Verrumal môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria reakcie v mieste aplikácie (začervenanie, zápal, pálenie, bolesť alebo svrbenie kože). Menej často môže aplikácia roztoku spôsobiť odlupovanie kože, ale aj netradičné účinky, ako je suché oko, svrbenie oka alebo zvýšené slzenie.

Aj keď je totiž aplikácia iba lokálna, nemožno vylúčiť vstrebanie malého množstva fluórouracilu do organizmu, čo môže mať za následok vznik bolestí hlavy. Okrem toho roztok môže poškodiť okolité tkanivá, spôsobiť jej odumieranie, bolesť a krvácanie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú nedostatočnú funkciu obličiek. Liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 1 rok a pre ženy počas dojčenia alebo tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.