Valsartan HCT

Valsartan HCTValsartan HCT je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – valsartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp lieku Valsartan HCT


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Preparát používame na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta liek.

Podávanie

Preparát Valsartan HCT sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80 / 12,5 miligramov (80 mg valsartanu + 12,5 mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejšia dávka je 160/25 miligramov (160 mg valsartanu + 25 mg hydrochlorotiazidu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Tento liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Pacient by sa mal vyvarovať pitiu alkoholických nápojov, kým sa neporozpráva so svojim lekárom. Alkohol môže spôsobiť väčší pokles krvného tlaku alebo zvýšiť riziko závratov alebo pocitu mdlôb.

Ak sa vyskytnú silné závraty alebo mdloby, pacient by si mal ľahnúť a ihneď zavolať lekára. Ak nedopatrením užil príliš veľa tabliet, mal by navštíviť lekára, lekárnika alebo nemocnicu.

Ak pacient zabudne užiť dávku, mal by ju užiť hneď ako si spomenie. Avšak ak je už takmer čas na ďalšiu dávku, je vhodné vynechať dávku, na ktorú zabudol. Nesmie sa užívať dvojnásobná dávka, aby sa nahradila vynechaná dávka.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pacient by mal okamžite navštíviť svojho lekára, ak sa objavia príznaky angioedému, napr. opuch tváre, jazyka alebo hrtana, ťažkosti pri prehĺtanížihľavka a ťažkosti s dýchaním.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliemiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button